Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Od początku stycznia we Wrocławiu obowiązują nowe stawki za zajęcie pasów drogowych

Facebook

Zmiany dotyczą dróg publicznych: wojewódzkich, krajowych, gminnych i powiatowych. Zmienią się opłaty w przypadku zajęcia drogi, które nie ma na celu, remontu, ochrony lub budowy drogi.

/Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu

Zmiany weszły w życie od 1 stycznia bieżącego roku

Radni podczas Sesji Rady Miejskiej Wrocławia nr LXI dnia 24 listopada 2022 r. przegłosowali nowe stawki opłaty za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych w granicach Wrocławia. Zmienią się opłaty za takie zajęcie drogi (np. jezdni, torowiska, chodnika, drogi rowerowej lub zieleńca), które nie ma na celu budowy, remontu lub ochrony drogi. Więcej będzie kosztowało też ustawianie na jezdni lub chodniku urządzeń technicznych, obiektów zaplecza budowy, paczkomatów czy reklam. Niższe stawki otrzymają natomiast właściciele przydomowych ogródków i osoby organizujące zbiórkę odpadów w wiatach lub osłonach śmietnikowych.

Jaki jest powód wprowadzenia zmian?

Obowiązujące stawki zostały wprowadzone w 2008 roku. Nowy projekt uchwały, to po pierwsze dostosowanie treści uchwały do obowiązujących przepisów ustawy o drogach publicznych, które weszły w życie z dniem 21 września 2022 roku, jak również doprecyzowanie rodzajów zajęcia pasa drogowego w ramach ustawowych katalogów z uwagi na doświadczenie wynikające z wieloletniej praktyki.

Warto przypomnieć, że opłaty z tytułu zajęcia pasa drogowego dróg publicznych są obligatoryjne i stanowią rekompensatę za korzystanie z dróg publicznych, skutkiem czego mogą być:

  • zniszczenie i uszkodzenie drogi oraz jej urządzeń
  • utrudnienia i ograniczenia w ruchu drogowym
  • jak również pogorszenie warunków bezpieczeństwa ruchu

Pełną listę stawek znajdziecie w załączniku TUTAJ

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lutego 2023