Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Onkoprzyjaciele pomogą chorym walczyć z rakiem

Facebook

Niezwykły program wsparcia dla pacjentów rusza właśnie w Dolnośląskim Centrum Onkologii. Osoby, które usłyszały diagnozę: nowotwór, będą mogły liczyć na to, że na duchu, rozmową, podniosą je byli pacjenci DCO – wolontariusze projektu „Onkoprzyjaciel”, którzy maja już za sobą wygraną walkę z rakiem.

Mówi pełnomocnik ds. praw pacjenta w DCO, Elżbieta Garwacka-Czachor:

To ponoć pierwsza taka inicjatywa w naszym kraju. Pomysł przyszedł do nas z północy – mówi dyrektor DCO, onkolog Adam Maciejczyk:

Tak jak w medycynie, tak i w projekcie „Onkoprzyjaciel” będzie obowiązywała zasada: „po pierwsze – nie szkodzić”:

– mówi Elżbieta Garwacka-Czachor. W DCO liczą na to, że onkoprzyjaciele będą nie tylko żywym przykładem, że z rakiem da się wygrać i szczęśliwie po tym żyć. Mają też być źródłem ważnych, praktycznych – co najważniejsze – sprawdzonych informacji na temat tego, jak sobie radzić z trudami procesu leczenia. Bo nie zawsze można polegać na radach przypadkowych osób czekających w kolejce do lekarza:

– mówi Adam Maciejczyk. Wśród osób, które sieją dezinformację, są też – niestety – takie, które mają w tym cel. Biznesowy. Naciągacze, którzy doradzają porzucenie leczenia i korzystanie z „cudownych” preparatów. Projekt „Onkoprzyjaciel” może pomóc odciągnąć od nich ludzi.

Onkoprzyjaciółką zdecydowała się już zostać była pacjentka DCO, Alina Topczewska. Jak mówi – w tak ciężkich chwilach sama pomoc psychologa może nie wystarczyć. Z onkoprzyjacielem u boku może być łatwiej:

Wolontariusze mogą zgłaszać się do projektu w siedzibie DCO przy pl. Hirszfelda.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj