Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Osiedle zamiast łąki? Mieszkańcy Kuźnik protestują. Prezydent zabiera głos

Facebook

Dziś Kuźniki są zielone, ale wkrótce mogą być betonowe. Proekologiczni aktywiści oraz mieszkańcy wrocławskiego osiedla protestują przeciw sprzedaży tamtejszych terenów zielonych pod zabudowę mieszkalną.

AKTUALIZACJA: 06.07.2021

OŚWIADCZENIE PREZYDENTA WROCŁAWIA JACKA SUTRYKA – MIASTO NIE SPRZEDA ZIELONEGO TERENU NA KUŹNIKACH

Szanowni Państwo,

ochrona i rozwój terenów zielonych we Wrocławiu jest jednym z priorytetów mojej prezydentury. Adaptacja do zmian klimatu to obecnie jedno z największych wyzwań wszystkich dużych miast. Tylko od początku mojej kadencji posadzono we Wrocławiu już 20 tys. nowych drzew oraz 150 tys. nowych krzewów i pnączy. Utworzyliśmy także prawie 100 hektarów nowych terenów zielonych – w tym 8 nowych parków oraz 45 zieleńców. Dodatkowo zabezpieczyliśmy planami miejscowymi kolejne 24 miejskie tereny zielone o łącznej powierzchni 22 ha.

Teraz czas na kolejny krok. Odpowiadając na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i rozwojem terenów zielonych zdecydowałem o odstąpieniu od planowanej sprzedaży terenu przy ul. Sarbinowskiej na Kuźnikach.

To obszar o dużym potencjale przyrodniczym, dlatego też dodatkowo ten teren zostanie odpowiednio zabezpieczony w aktualizowanym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego – będzie w nim określony wyłącznie jako zieleń.

Mieszkańcy utworzyli inicjatywę uchwałodawczą, by na zielonych terenach Kuźnik ustanowić użytek ekologiczny. Dokument jest jednak niekompletny – nie ma w nim m.in. inwentaryzacji przyrodniczej, która świadczyłaby o szczególnych wartościach środowiskowych tego obszaru, a także opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Dlatego też podjąłem decyzję, że z urzędu zlecona zostanie pełna inwentaryzacja przyrodnicza, która wykaże czy i na jakim obszarze zasadne będzie utworzenie użytku ekologicznego. Jeśli z badań wyniknie, że tereny powinny zostać objęte ochroną, wystąpię do Rady Miejskiej Wrocławia z uchwałą o stworzenie użytku ekologicznego.

Jacek Sutryk

Prezydent Wrocławia

___________________________________________

Chodzi o łąkę znajdującą się w okolicy ulicy Hermanowskiej. Miasto potwierdza plany sprzedaży, ale zapewnia, że część terenu pozostanie zielona.

mówił Marcin Obłoza z biura prasowego Urzędu Miejskiego.

Chcemy zrównoważonego rozwoju miasta – mówi jeden z mieszkańców, Piotr Hulewicz

Ta łąka to dla nas naturalna klimatyzacja – mówi Dariusz Hajduk z Komitetu Społecznego Zielone Kuźniki.

Ewa Zachara, aktywistka z inicjatywy Wrocławska Przyroda zarzuca urzędnikom hipokryzję.

Społecznicy przygotowali inicjatywę uchwałodawczą w sprawie wspomnianej Łąki oraz Lasu Kuźnickiego. Do tej pory podpisało się pod nią ponad 1200 osób.

mówił Paweł Pomian z Wrocławskiej Przyrody.

Jeśli protest nie przyniesie zamierzonego skutku, Komitet Społeczny zamierza wręczyć prezydentowi Jackowi Sutrykowi w prezencie symboliczną piłę.

Rada miasta miała zadecydować o tej sprawie podczas lipcowej sesji, jednak w ostatnich dnia magistrat poinformował, że głosowanie odbędzie się dopiero jesienią.

Kamil Kuchta

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj