Radio Gra Wrocław

Ostatnia szansa na 12 tysięcy złotych dofinansowania na wymianę pieca. Jak złożyć wniosek?

Grudzień jest ostatnim miesiącem aby otrzymać 12 000 złotych z programu KAWKA Plus na wymianę pieca na ekologiczne źródło ogrzewania. Wystarczy złożyć wniosek, a samą likwidacją kopciucha zająć się już w przyszłym roku.

fot. Paweł Wengerski / radiogra.pl

Warto pamiętać, żeby wniosek złożyć prawidłowo

Zachęcamy, aby jeszcze w tym roku złożyć kompletny wniosek do programu KAWKA Plus i tym samym uzyskać 12 000 złotych na wymianę pieca, którą przeprowadzimy już w 2023 r. Przy obecnych kosztach życia każda złotówka ma znaczenie. Tym bardziej warto „załapać się” na wyższą dopłatę i w niedalekiej przyszłości zrezygnować z kosztownego węgla

– przypomina Katarzyna Szymczak – Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Ile na tym skorzystamy?

Zgodnie z wyliczeniami ekspertów z Politechniki Wrocławskiej w mieszkaniu o powierzchni 50 mkw., roczny koszt ogrzewania piecem na węgiel to 6000 zł. Tymczasem koszt ogrzewania elektrycznego w takim przypadku to 1933 zł rocznie, gazowego 865 zł a sieci centralnego ogrzewania 2640 zł.

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać świadczenie?

W tym roku do Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW we Wrocławiu wpłynęło już ponad 800 wniosków do programu KAWKA plus. By otrzymać dopłatę do 12 000 zł wystarczy złożył kompletny wniosek do końca grudnia.  W 2023 r. dopłata wyniesie do 10 000 zł, a w 2024 r. – do 8 000 zł. Warto pamiętać, że od 1 lipca 2024 r. korzystanie z kopciuchów będzie karane, zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej, grzywną do 5 000 zł.

Mimo podwyżek cen energii wrocławianie wciąż chętnie korzystają z programu KAWKA plus. W tym roku wpłynęło już blisko 800 wniosków. Widoczna jest natomiast  zmiana w zakresie instalowanych źródeł ogrzewania. Wrocławianie  dużo częściej niż do tej pory wybierają ogrzewanie elektryczne (m.in  panele grzewcze, piece akumulacyjne, pompy ciepła)

– mówi Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW Wrocław.

Ile zlikwidowano pieców do tej pory?

 W sumie od 2019 roku we Wrocławiu zlikwidowano prawie 7000 pieców, wydając na ten cel ponad 200 mln złotych. Rekordowy pod tym względem był 2021 rok, w którym usunięto 3300 pieców. Szacuje się ,że w 2022 roku usuniętych zostanie kolejne 2-3 tys. kopciuchów.

To nie tylko wymiana pieców

Walka ze smogiem to nie tylko indywidualna wymiana ogrzewania przez wrocławian, ale także prowadzone na szeroką skalę prace w gminnym zasobie, w tym przyłączanie kamienic do sieci ciepłowniczej.

W ubiegłym roku zlikwidowaliśmy kopciuchy w blisko stu miejskich kamienicach. W tym roku kolejne 900 mieszkań zostanie podłączonych do sieci ciepłowniczej. To ogromne przedsięwzięcie, największe w historii Wrocławia. Zakładamy, że do 2024 roku z komunalnych kamienic powinny zniknąć wszystkie, trujące piece

– mówi Rafał Guzowski, Pełnomocnik Prezydenta ds. Wymiany Źródeł Ogrzewania.

Uchwała Antysmogowa Sejmiku Województwa Dolnośląskiego nakłada  obowiązek wymiany pieców najgorszej jakości na właścicieli lokali do 2024 roku.

Jak złożyć wniosek o wymianę pieca?

Wnioski do programu KAWKA Plus można składać w Urzędzie Miejskim Wrocławia w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16, a także elektronicznie – przez platformę ePUAP lub pocztą tradycyjną (wysyłając na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa).

Wniosek można pobrać ze strony Zmień piec lub ze strony BIP-u.

Ważne jest by wniosek wypełnić poprawnie, wraz ze wszelkimi niezbędnymi załącznikami.

Co trzeba załączyć we wniosku?

Do wniosku należy dołączyć dokument, potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (akt notarialny lub umowa najmu). Dodatkowo, jeżeli mieszkanie wynajmujemy, musimy przedłożyć zgodę właściciela na wymianę ogrzewania. W przypadku najemców komunalnych będą to zgody Zarządu Zasobu Komunalnego lub Wrocławskich Mieszkań.

Gdy właścicieli lub najemców jest więcej, niezbędne jest pełnomocnictwo wraz z opłatą skarbową. Dalsza dokumentacja zależy od wybranego rodzaju ogrzewania.

8 kroków, jak otrzymać dopłatę 12 000 zł na wymianę pieca z KAWKA Plus:

  • Wybierz rodzaj ogrzewania i skonsultuj się z instalatorem.
  • Zbierz wszystkie niezbędne dokumenty i wypełnij wniosek do KAWKI Plus.
  • W razie wątpliwości skontaktuj się z doradcami energetycznymi, tel. 71 799 6 799, e-mail: zmienpiec(at)um.wroc.pl.
  • Kompletny wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami dostarcz do Urzędu Miejskiego Wrocławia – osobiście przy ul. Hubskiej 8-16 lub elektronicznie – przez ePUAP albo pocztą (na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa).
  • Poczekaj na kontakt ze strony Urzędu w celu umówienia wizji potwierdzającej, że w nieruchomości znajduje się źródło ciepła na paliwo stałe.
  • Podpisz umowę dotacyjną.
  • Wymień piec w 2023 r.
  • Rozlicz dotację i odbierz 12 000 złotych.