Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Ostatnie dni na zgłoszenie Wrocławianki Roku

Facebook

Do 16 października można przesyłać zgłoszenia swoich kandydatek do tytułu Wrocławianka Roku 2023. O zwycięstwo w plebiscycie panie powalczą w siedmiu różnych kategoriach.

/fot. Tomasz Hołod/wroclaw.pl/laureatki poprzedniej edycji

Wrocławianka Roku 2023.

Ideą konkursu jest wyróżnienie i promocja wyjątkowych kobiet, których działalność, praca lub postawa inspirują inne panie do rozwoju kariery zawodowej, aktywności społecznej oraz wprowadzania pozytywnych zmian w naszym mieście.

Wrocławska Rada Kobiet stworzyła to wyróżnienie, aby pokazać kobiety w działaniu, ich priorytety i osiągnięcia. Kobiety zaangażowane, kobiety mądre, które działają zawodowo i społecznie na rzecz Wrocławia. Chcemy pokazać ile kobiety robią dla naszego miasta.  To już czwarta edycja i mamy nadzieję, że będzie się cieszyła równie dużym zainteresowaniem jak w ubiegłych latach

– mówiła  Joanna Nyczak przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet, na co dzień dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW.

Ciągle mamy deficyty w równym traktowaniu kobiet i mężczyzn w różnych obszarach życia społecznego, gospodarczego, biznesowego, naukowego i  politycznego – mamy nadzieję, że duża zmiana nastąpi po 15 października. Te wszystkie działania –  promowanie wspaniałych kobiet, które nas inspirują do działania – to jest cel działalności pierwszej w Polsce – Rady Kobiet, Wrocławskiej Rady Kobiet. Chcemy promować aktywność i sukces kobiet

– podkreślał Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia.

W ubiegłym roku spośród ponad pięćdziesięciu nominowanych wyróżniono 7 pań:

 • W tym 2022 roku nagrodę w kategorii działalność równościowa otrzymała Agata Roczniak, prezeska fundacji Diversum, pierwsza polska modelka na wózku inwalidzkim, która od lat kreuje wizerunek osób z niepełnosprawnościami.
 • Wrocławianką Roku w kategorii Działalność społeczna i edukacyjna została Iryna Yurchak, która od blisko 10 lat mieszka we Wrocławiu i pomaga Ukraińcom, przyjeżdżającym do stolicy Dolnego Śląska. To również założycielka nieformalnej grupy „Wrocławianki – Polki i Ukrainki”.
 • Za działalność proekologiczną wyróżniono Katarzynę Białą i Edytę Jankowską Picchiotti – panie, których celem jest zazielenianie miasta. Są również autorkami wielu projektów zmieniających Wrocław w miasto pełne drzew, krzewów i kwiatów.
 • Wrocławianką Roku w kategorii Działalność artystyczna – Twórczynie została Karolina Dzimira – Zarzycka, autorka książek o historycznych wizerunkach kobiet w sztuce.
 • W kategorii Działalność Naukowo – badawcza tytuł Wrocławianki Roku przypadł prof. dr hab. Joannie Rymaszewskiej, psychiatrze, naukowczyni, która pomaga przede wszystkim osobom z otępieniem lub demencją starczą, a także angażuje się w działalność społeczną z myślą o swoich pacjentach.
 • W kategorii Działalność small biznes wyróżnienie otrzymała Dorota Radwańska, właścicielka „Cafe Rozrusznik”, która nie tylko serwuje swoim gościom pyszną kawę, ale również włącza się w wiele inicjatyw kulturalnych, społecznych i ekologicznych.
 • W kategorii Teraz młodość – Siła młodości Wrocławianką Roku została dr Magdalena Łabowska, naukowczyni zajmująca się biotechnologią, a szczególnie hydrożelowymi nośnikami leków do kontrolowanego uwalniania substancji aktywnej. Pracuje również nad technologiami dla branży kosmicznej.

Wrocławianka Roku 2023. Kategorie:

 • działalność równościowa
 • działalność społeczna i edukacyjna
 • działalność proekologiczna
 • działalność artystyczna
 • działalność naukowo-badawcza
 • działalność small biznes (mała przedsiębiorczość)
 • i kategoria specjalna: teraz młodość – siła młodości

Jak wziąć udział?

Swoje zgłoszenia można wysyłać do 16 października poprzez:

 • adres mailowy – wzd@um.wroc.pl z dopiskiem w tytule „Wrocławianka Roku”
 • listownie – na adres organizatora Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych ul. G. Zapolskiej 4 z dopiskiem na kopercie „Wrocławianka Roku” lub osobiście
 • w kancelarii UMW ul. G. Zapolskiej 4, sala nr 4, w kopercie z dopiskiem „Wrocławianka Roku”

Finał tegorocznej edycji Wrocławianki Roku odbędzie się 27 listopada o godz. 18.00 w Teatrze Muzycznym Capitol. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Natalia Przybysz. Wstęp n wydarzenie jest bezpłatny, obowiązują zapisy, poprzez dostępny na stronie formularz, który znajdziecie TUTAJ

Do 16 października na ul. Oławskiej we Wrocławiu można również oglądać wystawę Wrocławianka Roku. Znajdują się na niej informacje dotyczące minionych edycji wydarzenia oraz prezentowane są sylwetki laureatek tytułu z 2022 roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2023