Radio Gra Wrocław

Oszukali 87-latka metodą „na wnuczka i policjanta”. Teraz staną przed sądem

Trzy osoby, które oszukały starszego mężczyznę metodą "na wnuczka i policjanta" odpowiedzą przed sądem. 87-letni mieszkaniec Wrocławia przekazał oszustom 100 tys. zł. Zatrzymanym może grozić do 8 lat więzienia.

potrącenie
/fot. wrocławska policja/

O zdarzeniu poinformował policjantów oszukany 87-latek. Do seniora zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta, który poinformował go o spowodowaniu wypadku drogowego z udziałem jego wnuczka.

Sposobem na uniknięcie odpowiedzialności przez krewnego miała być wpłata pieniędzy w jak największej kwocie. Mężczyźnie udało się zgromadzić ponad 100 tysięcy złotych, które przekazał oszustowi na klatce schodowej swojego mieszkania

– relacjonował mł. asp. Paweł Noga z biura prasowego dolnośląskiej policji.

Policjanci z Komisariatu Wrocław-Krzyki i KWP we Wrocławiu jeszcze tego samego dnia zatrzymali trzy osoby związane z tym oszustwem. W ręce funkcjonariuszy „wpadli” 28-letni mężczyzna i dwie kobiety w wieku 26 i 44 lat.

Funkcjonariusze prowadząc dalsze czynności odzyskali w całości wyłudzone pieniądze, a także zabezpieczyli siedem telefonów komórkowych wraz z kartami sim.

Noga przekazał, że mężczyźnie i starszej z kobiet policjanci udowodnili więcej tego typu czynów, dlatego też usłyszeli zarzuty z artykułu 286 Kodeksu karnego dotyczące oszustwa – odpowiednio cztery i trzy zarzuty.

Młodsza z zatrzymanych odpowie za utrudnianie prowadzonych czynności i paserstwo, za które może trafić za kratki nawet na 5 lat. Natomiast wobec jej kompanów sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące, a w późniejszym czasie może wymierzyć im karę nawet 8 lat pozbawienia wolności

– wyjaśnił.

Policjanci zwracają uwagę, że podczas próby wyłudzenia pieniędzy sprawcy wykorzystują często zaufanie społeczne, jakie budzi zawód policjanta czy innych służb mundurowych. Podają wymyślony numer legitymacji służbowej, dane personalne, a podczas kontaktu z pokrzywdzonym posiadają nawet podrobioną odznakę.

Zazwyczaj informują o tym, że pracują nad sprawą wyłudzenia dużej ilości gotówki lub proszą o przekazanie pieniędzy w związku z wypadkiem drogowym, do jakiego doprowadził ktoś z bliskiej rodziny. Ostatecznie umawiają się z osobą pokrzywdzoną w wyznaczonym czasie i miejscu, najlepiej takim, w którym nie będzie monitoringu. Oszuści następnie znikają z gotówką, a ofiary pozostają bez swoich oszczędności

– wskazują policjanci i apelują o ostrożność.