Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Otwarcie nowej wystawy w Galerii Miejskiej

Facebook

Galeria Miejska we Wrocławiu zaprasza na wystawę Henryk Waniek/ Kwadratura Koła! W ramach indywidualnej ekspozycji tego śląskiego twórcy, prezentowane będzie metafizyczne malarstwo nawiązujące między innymi do tematu ezoteryki.

/fb.Henryk Waniek/ Kwadratura koła - wystawa, Galeria Miejska

Wernisaż, wraz z muzycznym akcentem odbędzie się 24 listopada o godzinie 18:00. W ramach wystawy zostaną zaprezentowane dzieła realizowane w latach 2018-2022 z cyklu „Kwadratura koła”, a także te starsze.

Wystawa posiada charakter duchowy

Tytułowa kwadratura koła dotyczy nierozwiązywalnego problemu matematycznego, polegającego na skonstruowaniu kwadratu, którego pole byłoby równe polu wpisanego w niego koła. Dla alchemików kwadratura koła stanowi natomiast symbol zjednoczenia przeciwieństw (Nieba i Ziemi, ducha i ciała, pierwiastka męskiego z żeńskim) i, jako synonim legendarnego Kamienia Filozoficznego, jest kluczem otwierającym bramy totalnego poznania i iluminacji. W swojej sztuce wzorem alchemików, Henryk Waniek udowadnia, że to, co nieracjonalne z naukowego punktu widzenia, może znaleźć urzeczywistnienie w ezoterycznym procesie duchowej transformacji- przekonują organizatorzy wydarzenia.

Z okazji wydarzenia został przygotowany krótki film promujący wystawę.

Na czym polega kwadratura koła?

„Kwadratura koła” jako tytuł cyklu i wystawy Henryka Wańka jest oczywiście z jednej strony żartobliwym nawiązaniem do formy obrazów cyklu – tond wpisanych w kwadrat, a z drugiej poważnym rozważaniem o możliwości uzyskania wiedzy o naturze Wszechświata za pomocą malarskich przedstawień. Przedstawień, które łączą w sobie symbole religijne, doświadczenia ludzkości, wielorakie wysiłki poznania i złamania tajemnic Rzeczywistości z kontemplacją spotkanych i wyobrażonych miejsc, wobec których twórca staje wyposażony jedynie w wiedzę, wiarę, wyobraźnię i umiejętności twórcze- mówi Mirosław Jasiński, kurator ekspozycji prezentowanej w Galerii Miejskiej.

Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających do 22 grudnia 2022 w Galerii Miejskiej we Wrocławiu, przy ulicy Kiełbaśnicza 28, 50-109 Wrocław. Wstęp na nią, jak i sam wernisaż jest bezpłatny.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2024