Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Otwierają drogę S-5 na Poznań! Na razie 15 z 50 kilometrów

Facebook

Pierwszy z trzech dolnośląskich fragmentów drogi S-5 w stronę Poznania już gotowy! Udało się ukończyć część trasy w okolicach Żmigrodu – czyli od strony granicy naszego województwa.

Cały odcinek ekspresówki w naszym regionie będzie przejezdny za nieco ponad miesiąc, ale tym pierwszym kawałkiem będziemy mogli przejechać jeszcze dziś (6.11):

– informuje Magda Szumiata z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Choć to „tylko” 15 kilometrów, to na tym fragmencie drogi robotnicy wznieśli 2 węzły drogowe (Żmigródek, Żmigród) oraz aż 14 mostów. W tym jeden naprawdę imponujący, mierzący 750 metrów długości, nad dwoma rzekami – Baryczą i Młynówką – oraz dwutorową linią kolejową do Poznania:

– opowiada kierownik budowy mostu, Andrzej Olszewski ze Strabagu. Elementy mostu powstawały na brzegach i były przesuwane przez wielkie hydrauliczne siłowniki, bo tylko tak dało się pokonać trudności w jego budowie:

Fragment drogi udało się ukończyć w terminie, choć nie było to wcale łatwe. Co było największym wyzwaniem?

– wyjaśnia główny inspektor nadzoru robót drogowych Andrzej Pikura.

 

A w jakim stanie są pozostałe dwa dolnośląskie kawałki S-5?

– zapewnia Magda Szumiata z GGDKiA. 50 km ekspresowej trasy przez Dolny Śląsk będzie kosztowało łącznie prawie 2 miliardy złotych, ale niemal połowę tej kwoty dołoży Unia.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023