Radio Gra Wrocław

Pamiątki po księżnej Daisy wracają do Zamku Książ

Historyczna chwila dla Zamku Książ w Wałbrzychu. Pamiątki po księżnej Daisy wracają tam po ponad 90 latach. Wkrótce będzie można je oglądać. Zostaną zaprezentowane 28 czerwca, w 151. rocznicę urodzin księżnej-pisarki i filantropki.

/fot. facebook.com/KsiazWalbrzych

Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, czyli księżna Daisy urodziła się 28 czerwca 1873 w hrabstwie Denbighshire w Walii. Pochodziła ze zubożałej angielskiej rodziny arystokratycznej, ale z niezwykle bogatą historią. Wśród przodków księżnej znajdował się m.in. Thomas West De La Warr, gubernator kolonii w Ameryce Północnej – Wirginii. Inny z rodu De La Warr, Roger, zdjął w 1346 roku koronę z głowy króla Francji Filipa VI Walezjusza, pokonanego w bitwie pod Crecy.

Księżna Daisy wyszła za Jana Henryka XV Hochberga księcia von Pless, przyjmując imię Daisy von Pless. Była panią na Zamku Książ w Wałbrzychu i Zamku w Pszczynie.

Została autorką poczytnych pamiętników „Daisy, księżna Pszczyńska, o sobie”, które wywołały nawet skandal obyczajowy. Księżna zdecydowała się jednak na ich publikację, by podreperować trudną sytuację finansową. Dzieło zdobyło ogromną popularność zwłaszcza w Ameryce.

Klejnoty księżnej Daisy

Między 1993 a 2007 rokiem książę Bolko von Pless zdeponował w Muzeum Zamkowym w Pszczynie na Górnym Śląsku liczne pamiątki rodzinne.

Wśród nich była m.in. laska spacerowa wysadzana drogimi kamieniami. A także pierwszy tom rękopisu pamiętnika księżnej Daisy von Pless z lat 1894-1896. Jak informuje Mateusz Mykytyszyn z Zamku Książ

W wydanych na dwa miesiące przed śmiercią 'Wspomnieniach Śląskiego Księcia’ zadeklarował on jednak wolę transferu pamiątek po słynnej babci do Książa

Decyzję o powrocie zabytków podjęły spadkobierczynie księcia – hrabianka Felicitas von Hochberg i księżna Marie Elisabeth von Pless. Przedmioty zostały przywiezione do Książa w środę 15 maja.

Dzięki decyzji Księżnej Lilli oraz prawnuczki Daisy, Felicitas von Hochberg, te wyjątkowe przedmioty będzie można już wkrótce oglądać w Zamku Książ. Dziękujemy Muzeum Zamkowemu w Pszczynie za profesjonalne przyjęcie

– powiedziała Anna Żabska, prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu.

Pamiątki po księżnej Daisy zostaną zaprezentowane 28 czerwca, w dniu 151. rocznicy jej urodzin.

Bardzo cieszę się na moją wizytę w Wałbrzychu pod koniec czerwca, gdzie będziemy wspólnie świętować ten historyczny sukces

– powiedziała hrabianka Felicitas von Hochberg.