Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Parki rowerowe już wkrótce pojawią się na Dolnym Śląsku!

Facebook

31 gmin złożyło wniosek do wojewódzkiego programu budowy infrastruktury, która będzie służyła małym i dużym Dolnoślązakom do nauki i doskonalenia techniki jazdy na rowerze górskim.

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay

Popularność kolarstwa górskiego na Dolnym Śląsku stale wzrasta, a dolnośląscy sportowcy odnoszą w tej dyscyplinie spore sukcesy, dlatego Samorząd Województwa zdecydował o stworzeniu miejsca, gdzie w sposób bezpieczny będzie można korzystać z treningowych tras i przygotowywać się do jazdy po górskich szlakach.

Dolny Śląsk dysponuje doskonałymi warunkami do uprawiania kolarstwa górskiego. Posiadamy także wieloletnią tradycję w tej dyscypliny. Z naszym regionem związana jest chociażby Maja Włoszczowska – wicemistrzyni olimpijska z Rio De Janeiro, wielokrotna mistrzyni Europy, a także złota medalistka mistrzostw świata w kolarstwie górskim. Nowa inwestycja przyczyni się nie tylko do zwiększenia popularności tej dyscypliny, ale także wpłynie na rozwój nowych talentów sportowych, co w przyszłości przełoży się na mistrzostwa i medale

– mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Projekt zakłada budowę tras MTB-XC „cross country”, których główną funkcją ma być możliwość nauki i doskonalenia techniki jazdy. Każdy park ma mieć:

  • trasę typu „single track” o długości min. 250 m
  • trasę „pump track” o długości min. 120 m
  • trasy „pump mini” o długości min. 50 m i maks. 100 m
  • plac manewrowy o naturalnej nawierzchni
  • wiatę oraz oświetlenie trasy głównej i placu manewrowego

Do udziału w projekcie zgłosiło się aż 31 gmin. Teraz Województwo Dolnośląskie rozpatrzy i oceni wnioski. Wyniki naboru planujemy ogłosić do końca maja tego roku.

Szacowany koszt budowy parku rowerowego to około 900 tys. zł brutto, z czego Województwo Dolnośląskie i Ministerstwo Sportu i Turystyki sfinansują po 33% wartości inwestycji, a pozostała część będą udziałem danej gminy.

Projekt będzie realizowany w latach 2023-2024.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj