Radio Gra Wrocław

Paweł Borecki prowadzi badania mające na celu ochronę pingwinów przylądkowych. To jeden z najbardziej zagrożonych gatunków tych zwierząt [WYWIAD]

Paweł Borecki, opiekun pingwinów w ZOO Wrocław i doktorant Uniwersytetu Przyrodniczego chce umożliwić stworzenie biobanku zasobów genetycznych tego zagrożonego wyginięciem gatunku.

Badania mają na celu stworzenie biobanku dla zagrożonego gatunku, czyli pingwinów przylądkowych, a tak bardziej szczegółowo – chcemy opracować całą metodę tworzenia takiego banku, żeby na czas, kiedy tych osobników w naturze już będzie naprawdę mało mieć przygotowane technikę, metodę. Chcemy stworzyć taki, żebyśmy byli gotowi, żeby już po prostu nie czekać, bo niestety ten spadek populacji jest bardzo duży.

– mówi Paweł Borecki.

Jeśli badania zakończą się sukcesem – co będzie oznaczało to dla pingwinów przylądkowych?

Oznacza to, że będziemy mieli już narzędzie, które może nam pomóc w przyszłości w tworzeniu biobanku. Naszym celem jest stworzenie swego rodzaju podręcznika, jak tworzyć biobank dla tego gatunku. Więc mam nadzieję, że uda mi się wszystko załatwić na czas, kiedy rzeczywiście pingwinów już będzie na tyle mało, że podjęte zostaną decyzje o biobanku ich materiału genetycznego. A ogólnie pozwoli to zachować różnorodność genetyczną gatunku.

Niestety grozi nam wymarcie tego gatunku w środowisku naturalnym.

Ten trend w spadku populacji jest tak silny, że przewidywania , że do 2035 roku w środowisku naturalnym gatunek może ten całkowicie wyginąć. Jeszcze w XIX wieku populacja tego gatunku to było około 5 milionów osobników w naturze, a spadła ona teraz o 98%. Jak w zoo Wrocław wprowadziły się pingwiny w 2014 roku, to w naturze podawano, że jest 50 tys. osobników, teraz po 10 latach jest niecałe 30 tys.

Całe szczęście populacja pingwinów we wrocławskim zoo cały czas się powiększa i dzięki prowadzonym przez Pana Pawła badaniom, może realnie wpłynąć na ratowanie tych zwierząt.

Jesteśmy jedną z największych grup kolonii na świecie, drugą w Europie. W tej chwili mamy 112 osobników. Dzięki temu, że mamy tutaj dla nich bardzo duży wybieg i bardzo duży basen one dobrze się u nas rozmnażają. Zasilają również inne kolonie pingwinów, w innych ogrodach europejskich, ale dlatego też mamy nadzieję, że badania, które prowadzimy, pozwolą pomóc tej populacji, która jest w środowisku naturalnym.

Posłuchajcie całej rozmowy Pauliny Sznajder z Pawłem Boreckim przeprowadzonej w ramach Wrocławskich Powidoków.