Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

„Pełno ich nigdzie”. Wędrowna wystawa zawitała do Wrocławia

Facebook

Wystawa prezentuje kilkadziesiąt polskich murali z różnych miast, które upamiętniają przedwojenną społeczność żydowską w Polsce. Można ją podziewać do 5 października na wrocławskim rynku.

/fot. fb. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Wystawa jest własnością Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które prezentuje ją w różnych miastach. W tym roku były to już Gliwice i Opole, po Wrocławiu wyjedzie do Częstochowy. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zostało lokalnym partnerem wystawy.

Ekspozycja opowiada o wybranych wątkach historii polskich Żydów oraz przybliża współczesne sposoby przywracania pamięci o relacjach polsko-żydowskich przez aktywistów miejskich i stowarzyszenia lokalne. Na wystawę składa się 12 tematycznych sekcji, które poruszają tematy wkładu polskich Żydów w rodzimą kulturę i gospodarkę, a także opowiadają o wiekach wspólnej historii. Na wystawie nie zabrakło miejsca dla polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a także na bolesne rozdziały polsko-żydowskich losów m.in. Zagłady czy kampanii antysemickiej w Marcu ’68.

Przez najbliższe cztery tygodnie wystawie towarzyszyć będą wydarzenia, które przybliżą historię polskich Żydów. A także dzieje ludności żydowskiej w dawnym Wrocławiu (Breslau). Zachęcamy zarówno do obejrzenia wystawy, jak i uczestnictwa w zaplanowanych wydarzeniach, które ją uzupełniają. Wszystkie są bezpłatne, ale na niektóre z nich obowiązywać będą zapisy.

Najbliższe z nich to:

  • 12.09 (wtorek) godz. 17.00 Wielka nadzieja, wielki sen – debata o ludności żydowskiej na Dolnym Śląsku po 1945 r., wstęp wolny (szczegóły wydarzenia na Facebooku)
  • 13.09 (środa) godz. 17.00 Klub Książki Żydowskiej – Stramer, wstęp wolny (szczegóły wydarzenia na Facebooku)
  • 20.09 (środa) godz. 17.00 oprowadzanie po Synagodze pod Białym Bocianem – zapisy od 11 września na stronie www.wcrs.pl (dostępne po godz. 16.00)
  • 28.09 (czwartek) godz. 17.00 spacer śladami wrocławskich żydowskich domów towarowych – szczegóły i zapisy wkrótce
  • 5.10 (czwartek) godz. 18.00 spotkanie autorskie z Mikołajem Łozińskim – premiera książki Stramerowie (kontynuacja losów

Kolejne:

  • lekcja hebrajskiego – szczegóły i zapisy wkrótce
  • młodzieżowa gra miejska

Wystawa „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni publicznej” powstała we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. Wystawę i wydarzenia towarzyszące zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu z funduszy EOG i funduszy norweskich oraz budżetu krajowego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj