Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Pięciu oszustów działających metodą „na wnuczka” zatrzymanych przez funkcjonariuszy CBŚ i Wydziału Kryminalnego

Facebook

Sprawcy wpadli w momencie, gdy dzwonili do potencjalnych ofiar na terenie Niemiec. Zatrzymani to obywatel polski, obywatele niemieccy i osoby mające podwójne obywatelstwo polsko-amerykańskie. Sprawcy byli doskonale przygotowani.

Oprócz oddzielnych telefonów wykorzystywanych do wykonywania połączeń, mieli także tablety, na których przedstawiona była mapa z zaznaczonymi punkami, w których znajdowały się telefony stacjonarne osób pokrzywdzonych. Wykorzystywano w  tym celu specjalne oprogramowanie.

Kolejność potencjalnych ofiar wybierana była w sposób alfabetyczny. Jest to pierwszy przypadek, kiedy udało się zatrzymać sprawców tego typu przestępstw na gorącym uczynku.

W przeszukiwanych lokalach zabezpieczono kilkadziesiąt telefonów komórkowych, tablety, komputery i inne urządzenia elektroniczne, a także  pieniądze: ponad 17 tys. franków szwajcarskich, prawie 14 tys. euro i prawie 3 tys. złotych. Śledztwo w tej sprawie nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

Działania prowadzone były przy współpracy policji niemieckiej. Wobec jednej osoby, z podwójnym obywatelstwem polsko-amerykańskim, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, wobec dwóch kolejnych osób, obywateli niemieckich, sąd wydał decyzję o uwzględnieniu Europejskiego Nakazu Aresztowania i deportacji do Niemiec. Nie wykluczone kolejne zatrzymania w tej sprawie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2024