Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Pierwsza rowerowa ulica, w centrum Wrocławia. Cykliści pojadą środkiem jezdni, auta – bokiem

Facebook

Pierwsza we Wrocławiu „rowerowa ulica” powstaje właśnie w samym centrum miasta. Ulica Nowa, łącząca Piotra Skargi z promenadą, stanie się traktem samochodowo-rowerowym. Cykliści pojadą środkiem jezdni. Po bokach będzie nawierzchnia kostkowa - dla aut.

To rozwiązanie rodem z Holandii. W Polsce dotychczas raczej niespotykane. Skąd pomysł, żeby je wprowadzić akurat na Nowej?

– wyjaśnia Elżbieta Maciąg z Wydziału Inżynierii Miejskiej wrocławskiego ratusza. W zachodnich miastach na takich ulicach obowiązują specjalne zasady – samochody muszą ustępować rowerzystom. We Wrocławiu będzie nieco inaczej:

– dalej będą obowiązywały ogólne zasady pierwszeństwa. Kierowcy włączający się do ruchu z parkingu będą ustępowali pierwszeństwa wszystkim innym użytkownikom drogi, a pozostali – dzielili się jezdnią z cyklistami jak dotychczas.

 

Prace nad wyznaczeniem asfaltowego pasa po środku jezdni są już zaawansowane. Kierowcy zastanawiają się, czy to ma sens…

Co więcej, zdania są podzielone także wśród samych rowerzystów!

W magistracie przekonują jednak, że na takim rozwiązaniu skorzystają wszyscy:

– mówi Elżbieta Maciąg z Urzędu Miejskiego. Cykliści zyskają równą, gładką powierzchnie, po której będą mogli szybko przejechać, a kierowcy wyjeżdżający z parkingu – będą wyraźniej widzieli, czy ktoś nie zbliża się ulicą co bywa trudne, gdy jednoślady poruszają się tuż przy krawędzi.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 czerwca 2023