StartWiadomości Wiadomości dnia

Pierwszy w regionie przeszczep krzyżowy

Zabiegi krzyżowe przeprowadza się, gdy chory nie może pobrać nerki od swoich najbliższych. Pary wymieniają się narządami.

– tłumaczy dr Dorota Kamińska z Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej.

Pan Daniel z okolic Lwówka Śląskiego oddał swoją nerkę panu Adrianowi z Bydgoszczy. A żona bydgoszczanina oddała swój narząd małżonce pana Daniela. Cała czwórka czuje się doskonale. Obie rodziny zaczną nareszcie normalne życie. Do tej pory było ono wypełnione uciążliwymi dializami…:

Dawca, który zdecyduje się oddać nerkę, nic nie ryzykuje – zapewnia dr Kamińska:

– potwierdza pan Daniel.

Niezwykłe jest to, że zanim lekarze odnaleźli parę dawców w bazach danych Poltransplantu… żony pana Daniela i Adriana odnalazły się same. Na jednym z internetowych forów poświęconych problemom ludzi czekających na transplantację. Po wymianie między sobą wiadomości wiedziały, że ich rodziny mogłyby wymienić się nerkami. W tym samym czasie do tego wniosku – całkowicie niezależnie – doszli specjaliści.

– mówią pan Daniel i pan Adrian.

Trzeba było pokonać nie tylko trudności organizacyjne czy medyczne, ale także… prawne. Przepisy pozwalają na przeszczep od najbliższej osoby – żony, rodzeństwa, rodziców albo dzieci. W każdym innym przypadku zgodę na to musi wyrazić sąd. To zabezpieczenie przed – zabronionym w Polsce – handlem organami. Dla pana Daniela i jego żony posiedzenie w tej sprawie było formalnością. Sąd w Bydgoszczy, przed którym stanął pan Adrian, był jednak dużo bardziej dociekliwy…

Zarówno lekarze jak i pacjenci liczą na to, że wkrótce we Wrocławiu będzie odbywało się więcej takich przeszczepów.

Zostaw komentarz