Radio Gra Wrocław

PKP PLK: poszerzony tunel kolejowy skróci czas przejazdu do Jeleniej Góry

Od czerwcowej korekty rozkładu jazdy pociągi z Wrocławia do Jeleniej Góry pojadą o cztery minuty krócej - informują przedstawiciele PKP PLK. Dzięki przebudowie, która kosztowała 130 mln zł, przez tunel między Janowicami Wielkimi a Wojanowem będą mogły przejeżdżać dwa pociągi jednocześnie.

Jak podano, w czerwcowym rozkładzie jazdy przejazd na trasie Wrocław – Jelenia Góra skróci się o cztery minuty. Obecnie zajmuje on 2 godz. 21 minut.

„Przez 300-metrowy tunel równocześnie będą mogły przejechać pociągi w dwóch kierunkach. Większa przepustowość trasy pozwoli przewoźnikom zwiększyć liczbę kursów do stolicy Dolnego Śląska i w Karkonosze”

– wyjaśnia Marta Pabiańska z biura prasowego PKP PLK.

Prace trwały 15 miesięcy i kosztowały 130 mln zł. Jak informują przedstawiciele spółki, objęły one poszerzenie i odnowienie wnętrza tunelu. Powstała tam nowa, żelbetowa konstrukcja.

„W uzgodnieniu z konserwatorem zabytków wykonawca odnowił portale tunelu. Front od strony Wojanowa ma dodatkowe zabezpieczenia. Wykonano prace związane z odwodnieniem. W XIX-wiecznym obiekcie są nowe tory i sieć trakcyjna”

– przekazała Pabiańska.

Z wykonawcą, firmą PORR, podpisano też umowę w ramach KPO na odnowienie dwóch mostów, czterech wiaduktów i ośmiu przejazdów. Koszt prac wyceniono na 125 mln zł.

źródło: PAP