Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Pociągi do Wojnowa ruszają za tydzień

Facebook

W pół godziny z Wojnowa na dworzec główny! Już za tydzień rusza pierwsza w pełni miejska linia kolejowa we Wrocławiu. Mieszkańcy Wojnowa, Strachocina, Swojczyc i Kowali zyskają łącznie 13 pociągów – 3 bezpośrednio do Wrocławia Głównego, a pozostałe – z przesiadką na Nadodrzu. Będą to pierwsze pociągi z Wojnowa od 17 lat!

By pociągi mogły wrócić na tę trasę trzeba było naprawić tory. Ale kolejarze nie ukrywają – to na razie prowizorka. Za dwa lata linia ma być kompleksowo wyremontowana. Póki co została tylko nieco odświeżona:

– mówi dyrektor Zakładu Linii Kolejowych we Wrocławiu (PKP PLK), Zbigniew Gzik. Po 2020 roku pociągi mogą pomknąć nawet z prędkością 100 km/h.

Do tego, że na torach na Wojnowie, Strachocinie i Swojczycach będą pojawiały się pociągi – muszą przyzwyczaić się kierowcy samochodów. Kolejarze przypominają, żeby zwracać uwagę na znaki „STOP” przed torami i stosować się do wskazań sygnalizacji świetlnej. Będzie o to dbała Straż Ochrony Kolei:

– mówi Mirosław Siemieniec z PKP Polskich Linii Kolejowych. Jak dodaje, sygnalizacja świetlna została już naprawiona i przetestowana – by na pewno nie doszło do jej awarii w pierwszych dniach po powrocie pociągów.

W związku z tym, że poważny remont tej linii dopiero przed nami – na peronach na stacjach kolejowych wzdłuż tej trasy dużo się nie zmieniło. Wciąż wyglądają one jak rodem z początków XX wieku. Ale  kolejarze zadbali o to, by po 17 latach przerwy znów dało się je bezpiecznie użytkować:

– zapewnia Gzik.

Mieszkańcy Wojnowa nie mogą się doczekać uruchomienia linii, bo planowany czas dojazdu do centrum robi wrażenie. Ale, jak się okazuje, nie każdy będzie korzystał z oferty kolei:

Za dwa lata linia zostanie znów zamknięta. Na czas kompleksowego remontu. Ale po nim pociągi dojadą aż do Jelcza Miłoszyc.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj