Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Podmiana strażaków na misji Grecja 2021

Facebook

Po dwóch tygodniach nastąpiła wymiana strażaków w Grecji. Sytuacja z pożarami wciąż nie jest tam opanowana. Kolejna ekipa jest właśnie w drodze. Rano wystartowali samolotem z Warszawy. Wśród nich są strażacy z Wrocławia, ale też regionu oraz Wielkopolski.

W module dolnośląskim 69 strażaków, w module Wielkopolskim 64 strażaków. Sprzęt zostaje, następuje tutaj podmiana ludzi, ci strażacy, którzy są tam na miejscu już od 2 tygodni walczą z żywiołem, należy im się już teraz wypoczynek, musimy dbać o ich zdrowie i o to, żeby w pełni sprawni wrócili tutaj do kraju.

Ostatnie tygodnie dla strażaków walczących z pozarami były bardzo trudne:

Szczególnie w ostatnim okresie czasu, bo znaleźli się w tych miejscach, gdzie te pożary rozwijały się w sposób niekontrolowany. Mieli do czynienia z olbrzymimi pożarami, które rozciągały się na odcinkach około 5 km i takie to były właśnie działania. Pożary lasów mają to do siebie, że rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany. Niestety warunki atmosferyczne panujące tam na miejscu nie sprzyjają nam, bo i wysoka temperatura otoczenia, która sprawia, że ściółka leśna ma tą wilgotność poniżej 10%, czyli pali się jak zwykła kartka papieru, dodatkowo silny wiatr, który powoduje, że ten pożar rozprzestrzenia się w każdym kierunku.

Z jakim nastawieniem jadą do Grecji nasi strażacy?

Pełni emocji w sobie, ale też dumni z tego, że jesteśmy w tej grupie, która może pomóc innym. Dzisiaj potrzebują pomocy Grecy, być może kiedyś my będziemy takiej pomocy oczekiwać. Czy dlatego warto pomagać. Polscy strażacy – to jest zasługa ich pracy ich determinacji, zaangażowania są określani jako bohaterowie, każdy chce z nimi tam współpracować, każdy chce ich mieć przy sobie na swoim odcinku bojowym bo wiedzą że jeżeli biorą się z jakąś robotę, to robota idzie dobrze i jest zrobione bardzo dobrze.

To nie pierwsza misja naszych strażaków:

Pamiętajmy, ten rok jest taki bardzo, bardzo aktywny w te działania nasze międzynarodowe, bo to też mieliśmy całkiem niedawno Turcję, gdzie nasi strażacy też nam pomagali, mieliśmy pomoc humanitarną w Niemczech dotyczącą powodzi, ale taka spektakularna akcja, jeżeli chodzi o działania związane z gaszeniem pożaru, to Szwecja 2018. Nie zapominajmy o tych modułach związanych z grupami poszukiwawczo-ratowniczych, które również wylatują za granicę, w przypadku katastrof budowlanych – Haiti, Nepal to są te akcje spektakularne, gdzie nasze grupy poszukiwawczo-ratownicze były i się specjalizują w tych działaniach.

mówił Daniel Mucha z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

W ostatnich tygodniach w Grecji wybuchło kilkaset pożarów z powodu długotrwałych upałów, podczas których temperatura sięgała 45 stopni Celsjusza.

People evacuating the village of Pefki on Evia, Greece due to the fire on Sunday afternoon. Credit: Greek Reporter

 

https://www.youtube.com/watch?v=T4UyxPGD-BA&feature=emb_title

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj