Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Polacy coraz rzadziej wybierają umowy o dzieło. Tak wynika z danych przedstawionych przez ZUS

Facebook

Prawie 8 procent wszystkich umów o dzieło zawartych w Polsce stanowią umowy podpisane na Dolnym Śląsku. To nieco mniej niż w 2021 roku. Kto najczęściej wybiera tego typu umowę?

/Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Najwięcej takich umów zgłaszają płatnicy składek, którzy prowadzą działalność naukową i techniczną oraz działalność w zakresie informacji i komunikacji. Częściej umowy o dzieło podejmują mężczyźni niż kobiety, a największą grupę wykonawców stanowią osoby w wieku 30 – 39 lat.

Ile tego typu umów złożono w poprzednim roku?

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. do ZUS złożono 1,17 mln formularzy RUD, które służą do przekazywania danych o umowach o dzieło. Dotyczyły one ponad 1,7 mln takich umów. Informacje przekazało 75,1 tys. podmiotów, a ok. 97 proc. z nich to płatnicy składek.

Więcej formularzy, mniej umów o dzieło

Liczba osób wykonujących umowy o dzieło wyniosła 342,6 tys. W odniesieniu do liczby ubezpieczonych, która wynosi 16,2 mln, oznacza to, że na 10 tys. ubezpieczonych przypadało 211 osób zgłoszonych, jako wykonujący umowy o dzieło w formularzu RUD. I choć w 2022 r. złożono do ZUS o 33,9 tys. więcej formularzy RUD niż w 2021 r., to liczba zgłoszonych umów o dzieło była o 15,8 tys. mniejsza niż w roku 2021.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj