Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Polscy pływacy wrócili z Tokio. Wśród nich Alicja Tchórz: „Traktują nas jak mięso”

Facebook

Smutek, wściekłość, rozgoryczenie i łzy. Tak wyglądał powrót do Polski naszych pływaków, którzy przez błąd w zgłoszeniu przesłanym przez Polski Związek Pływacki, nie mogli wziąć udziału w Igrzyskach Olimpijskich.

Nie było tego potwierdzenia przez wiele, wiele tygodni. PZP to zaniedbało i przez to po prostu 6 osób jest w domu. Prezes tłumaczy, że na to nie zasługiwaliśmy i że mogło być nas odrobinę odrobinę mniej przybliżona liczba – i tak by ktoś pojechał do domu. No, jeżeli uważa że 3 osoby to, to samo co 6 no to to widać, jak nas traktują jako jak mięso.

Zaufałam i żałuje, ale to prawda, że jako pierwsza dałam tą informację, że jakiś jest błąd. Ta informacja też była przed nami ukrywana, bo dotarła do nas o godzinie dziewiątej dnia poprzedniego. Dopiero wczesnym rankiem dostałam ją od kolegi kolegi, który się po prostu interesuje pływaniem – mówi: Ala nie ma cię na listach – przejrzałam je dokładnie brakowało szóstki i dopiero wtedy ta informacja wyszła na jaw w Takasaki.

– mówiła Alicja Tchórz, wrocławska pływaczka.

Pływacy oskarżają związek o bałagan, brak szacunku i niechęć do porozumienia się ze Światową Federacją Pływacją. Nie wykluczają też wejścią na drogę sądową:

Chcemy szykować jakiś pozew zbiorowy, jeszcze jesteśmy przed rozmowami z prawnikami, bo tak naprawdę wczoraj nikt na to nie miał ani czasu ani ochoty. Mam nadzieję, że odpowiednie konsekwencje będą wyciągnięte i że w końcu środowisko pływackie teraz – tak zjednoczone – przejrzy na oczy i to, o czym wspominałam od dobrych 6 lat dotrze do wszystkich i te zmiany nastąpią.

A jak pływacy widzą dalszą współpracę z PZP?

Aktualnie nie wyobrażam sobie współpracy na jakiejkolwiek linii PZP, który tak działa. Cieszę się, że przynajmniej będę miała okazję gdzieś tam jeszcze powalczyć, ale no teraz jest mi naprawdę ciężko to powiedzieć. Muszę po prostu odpocząć, gdzieś tam pozbierać myśli, zdaje sobie sprawę, że ta cała sytuacja dopiero do mnie dotrze, że jeszcze gdzieś tam są są jakieś emocje –  jestem na adrenalinie i gdzieś dopiero zdamy sobie z tego sprawę, nie wiem, za za tydzień za 2 kiedy usiądę przed telewizorem i będę mogła tylko kibicować z daleka naszym reprezentantom.

Jest mi smutno,  jest mi przykro. Jestem zła, czuje bezsilność. Uczucia są nie do opisania, bo to nie jest tak, że pracujemy na start w igrzyskach 2-3 tygodnie czy kilka miesięcy –  to są naprawdę lata, lata wyrzeczeń, ciężkiej pracy, przedkładania treningu przed jakiekolwiek życie rodzinne czy jakąś karierę zawodową. Ogrom tych tych zniszczeń, które zostały dokonane, będą mogą określić  za pół roku za rok. Nie wiem.

Zdaniem Alicji Tchórz związek powinien funkcjonować jak firma w której zasiadają eksperci, a trenerzy stanowią ciało doradcze.

Jakie emocje towarzyszyły pływakom po tym jak dowiedzieli się o tej skandalicznej pomyłce?

Kiedy przeczytałam te braki na liście wydawało mi się, że to jeszcze się da zmienić, że to jest po prostu jakieś niedopatrzenie, przypadek, kiedy gdzieś tam powoli ta informacja do mnie docierała – to smutek, złość, niedowierzanie, bezsilność –  wszystkie, wszystkie możliwe jakieś najgorsze, najgorsze uczucia, które gdzieś tam mogą dotykać człowieka.

Zamieszanie wynikało z błędów popełnionych przy zgłoszeniach sportowców. Wspomniana grupa – która od kilku dni była już w Japonii, a wcześniej brała udział w ślubowaniu olimpijskim – miała zapewniony start w sztafecie, ale została zgłoszona do rywalizacji indywidualnej, w której jej udział był zależny od zaproszenia od światowej federacji (FINA). Takowe z kolei otrzymał tylko jeden zawodnik – Kacper Stokowski.

Prezes Polskiego Związku Pływackiego Paweł Słomiński wystosował obszerne oświadczenie, w którym przeprasza i tłumaczy powody zamieszania związanego z występem biało-czerwonych w igrzyskach. W wyniku błędów popełnionych przy zgłaszaniu do startu sześcioro z nich nie wystąpi w Tokio.

Mateusz Czmiel

Mateusz Czmiel

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj