Radio Gra Wrocław

Ponad 100-letnia fontanna odkryta podczas prac na Wzgórzu Partyzantów!

Na Bastionie Sakwowym, podczas prac rewaloryzacyjnych w pawilonie perystylowym, odkryto nieckę dawnej fontanny, która znajdowała się w tym miejscu blisko 150 lat temu!

fot. FB "Inwestycje we Wrocławiu"

Niestety nie ma dobrej dokumentacji historycznej bastionu ufundowanego przez Adolfa Liebicha, ale wszystko wskazuje na to, że fontanna została wybudowana w 1866 roku, czyli w momencie powstawania obiektu. Pawilon wówczas nie miał dachu ani kolumn, dopiero potem w ramach przebudowy powstały świetliki, a następnie wybudowano dach oraz m.in. charakterystyczne kolumny go podtrzymujące.

fot. FB „Inwestycje we Wrocławiu”

Pod czułym okiem archeologa starannie ją oczyściliśmy. Zachowały się nawet żeliwne elementy rur doprowadzające wodę. Niecka pierwotnie była ceglana potem wypełniono ja zaprawą cementowo-wapienną, a do uszczelnienia użyto prawdopodobnie szkła wodnego.

– mówi Bartosz Nowak z Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu

Decyzją miejskich służb konserwatorskich mamy ten obiekt zachować i teraz projektant musi zastanowić się w jaki sposób można go wyeksponować.

– dodaje Bartosz Nowak.

fot. FB „Inwestycje we Wrocławiu”

Prace przy rewaloryzacji zabytkowego Bastionu Sakwowego powinny zakończyć w przyszłym roku. Koszt inwestycji to blisko 27 milionów złotych.