Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Ponad 60% zanieczyszczenia powietrza pochodzi z kominów naszych domów. Miasto chce to zmienić

Facebook

Gospodarstwa domowe - to według badań Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - najwięksi truciciele powietrza we Wrocławiu. Mają odpowiadać za zanieczyszczenie w 62 procentach. Na dalszych miejscach są samochody oraz przemysł. Władze miasta wymyśliły kilka sposobów na poprawę sytuacji.

Urzędnicy chcą wspomagać wymianę pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. Stąd program dotacji KAWKA, do którego w tym roku zgłosiło się już ponad 1100 osób. Ale po pierwsze – do wymiany pozostało i tak jeszcze blisko 30 tysięcy takich pieców we Wrocławiu.

Po drugie – w przyszłości system dotacji przestanie istnieć, bo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska planuje przestać do niego dokładać.

Z samochodami będzie jeszcze trudniej. Tylko w samym Wrocławiu mamy zarejestrowanych 570 tysięcy aut. Magistrat nadal chce ograniczać ich ruch w centrum miasta. Ma być za to więcej inwestycji rowerowych – nowych tras, pasów i stojaków. Więcej parkingów park&ride, zachęcających do zostawienia auta i przesiadki na komunikację zbiorową. W przyszłym roku pojawi się też wypożyczalnia aut elektrycznych. Jeśli mimo tego ktoś będzie chciał zostać za kółkiem własnego auta, to będzie mógł zajechać do stacji badania spalin i sprawdzić, czy samochód nie przekracza norm zanieczyszczenia powietrza.

Dodajmy, że częściej sprzątane mają być także ulice. Miasto planuje zakup nowej polewaczki.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj