StartWiadomości Wiadomości dnia

Ponad 60% zanieczyszczenia powietrza pochodzi z kominów naszych domów. Miasto chce to zmienić

Urzędnicy chcą wspomagać wymianę pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. Stąd program dotacji KAWKA, do którego w tym roku zgłosiło się już ponad 1100 osób. Ale po pierwsze – do wymiany pozostało i tak jeszcze blisko 30 tysięcy takich pieców we Wrocławiu.

Po drugie – w przyszłości system dotacji przestanie istnieć, bo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska planuje przestać do niego dokładać.

Z samochodami będzie jeszcze trudniej. Tylko w samym Wrocławiu mamy zarejestrowanych 570 tysięcy aut. Magistrat nadal chce ograniczać ich ruch w centrum miasta. Ma być za to więcej inwestycji rowerowych – nowych tras, pasów i stojaków. Więcej parkingów park&ride, zachęcających do zostawienia auta i przesiadki na komunikację zbiorową. W przyszłym roku pojawi się też wypożyczalnia aut elektrycznych. Jeśli mimo tego ktoś będzie chciał zostać za kółkiem własnego auta, to będzie mógł zajechać do stacji badania spalin i sprawdzić, czy samochód nie przekracza norm zanieczyszczenia powietrza.

Dodajmy, że częściej sprzątane mają być także ulice. Miasto planuje zakup nowej polewaczki.

Zostaw komentarz