Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Ponad tysiąc osób na Dolnym Śląsku tylko w tym roku „zapomniało” o odblaskach

Facebook

Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po drogach, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym wszedł w życie w 2014 roku. Pieszy z elementami odblaskowymi staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów.

Niestety tylko od stycznia br. dolnośląscy policjanci ujawnili blisko 1100 osób poruszających się po zmroku bez tych elementów. Za brak odblasku może grozić mandat  do 500 zł. Należy też pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji.

Nie chroni nas przecież zderzak, karoseria samochodu, pasy bezpieczeństwa czy poduszka powietrzna. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się osób po drodze oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj