Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Powołano nowych dyrektorów dolnośląskich instytucji kultury

Facebook

Magdalena Klich-Kozłowska decyzją zarządu województwa dolnośląskiego została w poniedziałek powołana na stanowisko dyrektora Dolnośląskiego Centrum Filmowego (DCF) we Wrocławiu, a Igor Wójcik na dyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS). Poznaliśmy także duet, który poprowadzi Operę Wrocławską.

Ośrodek Kultury i Sztuki

Jak padało w poniedziałek biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Igor Wójcik zadeklarował kontynuację dotychczasowej ścieżki rozwoju OKiS, „przy jednoczesnym wzmocnieniu działań na rzecz integracji i współpracy różnych podmiotów, organizacji pozarządowych i środowisk twórczych na Dolnym Śląsku”.

W proponowanym przez dyrektora programie ważnym celem działalności OKiS-u w najbliższych latach będzie dalsze rozwijanie tożsamości regionalnej oraz rozwój współpracy transgranicznej z Republiką Czeską i Niemcami, a także z regionami partnerskimi i innymi państwami

– podano.

Dolnośląskie Centrum Filmowe

Z kolei nowa dyrektor DCF Magdalena Klich-Kozłowska, od lat związana z dolnośląskim środowiskiem. Pełniła funkcję m.in. jako producentka festiwalu Millennium Docs Against Gravity czy koordynatorka Polish Cinema for Beginners. Teraz zamierza rozwijać działalność edukacyjną instytucji oraz zaktywizować sieć kin DCF rozsianych na terenie województwa.

Wizyta w kinie nie musi ograniczać się tylko do pokazu i lekcji, warsztatów lub oglądania ekranizacji obowiązkowych lektur – od najmłodszych lat powinniśmy uwrażliwiać i uświadamiać dzieci i młodzież, jak ważną rolę pełni kino jako miejsce, ponieważ to oni będą późniejszą grupą docelową decydującą portfelem, czy i na co wybrać się do kina

– podkreśliła Magdalena Klich-Kozłowska

Opera Wrocławska

W poniedziałek zarząd województwa dolnośląskiego podjął też uchwałę „zamiarową” o powołaniu duetu, który pokieruje Operą Wrocławską. Stanowisko dyrektor miałby objąć dotychczasowy dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze Tomasz Janczak, a zastępcy dyrektora ds. artystycznych uznany reżyser teatralny i operowy Michał Znaniecki.

Zarząd województw dolnośląskiego zdecydował się na powołanie dyrektora Opery Wrocławskiej bez konkursu, ponieważ

będzie to miało miejsce w trakcie trwania sezonu artystycznego

– podano.

W kolejnym kroku zarząd województwa wystąpi do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czyli organu współprowadzącego Operę Wrocławską. Z prośbą o wyrażenie zgody na powołanie wskazanego duetu dyrektorskiego. A także o opinię do związków zawodowych działających w Operze Wrocławskiej i stowarzyszeń zawodowych i twórczych.

Michał Znaniecki jest autorem ponad 200 spektakli; od przeszło 25 lat pracuje na scenach operowych całego świata, między innymi w Polsce, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Chinach, Argentynie, Chorwacji, na Węgrzech czy Kubie. Na swoim koncie ma współpracę z największymi solistami i dyrygentami takimi jak Daniel Oren, Placido Domingo, Jose Cura, Maurizio Begnini i Piotr Beczała.

Znaniecki w 2008 r. pełnił funkcję p. o. dyrektora artystycznego Opery Narodowej w Warszawie. A w latach 2009–2012, przez trzy sezony artystyczne, był dyrektorem Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu.

Tomasz Janczak ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu, Wydział Wokalno-Aktorski; w 2011 r. uzyskał tytuł reżysera teatralnego. A w 2013 r. doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka. Współpracował jako solista z Teatrem Muzycznym w Łodzi oraz Teatrem Muzycznym w Lublinie. Śpiewał jako pierwszy tenor w Teatrze Muzycznym – Operetce Wrocławskiej.

Janczak w latach 2009-2013 był dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego w Lublinie. Od 2016 r. jest dyrektorem Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj