Radio Gra Wrocław

Poznaliśmy laureata Nagrody Wielkiego Kalibru 2023

Tegorocznym laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru został Marek Stelar, którego jury doceniło za książkę „Krzywda” (Wydawnictwo Filia). Nagroda Czytelników powędrowała do Macieja Siembiedy (za powieść „Katharsis”, Wydawnictwo Agora). Z kolei Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej otrzymała Anna Potyra („Pakt” wydany przez Wydawnictwo Zysk i S-ka).

/fot. Wrocławski Dom Literatury/

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Kryminału odbył się po raz dwudziesty (po raz 15 we Wrocławiu). Główną sceną festiwalowych wydarzeń była Proza, klub Wrocławskiego Domu Literatury, który przez pięć dni pękał w szwach. Jak przekazują organizatorzy wydarzenia frekwencja podczas spotkań i debat była wysoka.

Nagroda Wielkiego Kalibru

Gala odbyła się w sobotni wieczór w Klubokawiarni Mleczarnia. Poprowadził ją, podobnie jak w latach ubiegłych, dyrektor festiwalu Irek Grin. Po dość odwlekanym ogłoszeniu werdyktu nagrodzony Marek Stelar nie krył wzruszenia, zwrócił się też w kierunku osób, które stawiają pierwsze kroki jako autorzy kryminałów, dodając im otuchy i zachęcając do pracy. Poza bardzo charakterystyczną statuetką Nagrody Wielkiego Kalibru, laureat otrzymał także ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia Jacka Sutryka nagrodę pieniężną w wysokości 25 tys. zł. Wyróżnienie wręczył wiceprezydent Wrocławia Bartłomiej Ciążyński. O wyborze Marka Stelara zadecydowało jury w składzie: prof. Małgorzata Omilanowska (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, dr Anna Marchewka, Piotr Kofta i Grzegorz Sowula.

Nagroda czytelników

Tradycyjnie swoją nagrodę przyznało też jury czytelnicze. W wyniku plebiscytu odbywającego się na stronie MFK i Portalu Kryminalnego najwięcej głosów przypadło w udziale Maciejowi Siembiedzie, autorowi „Katharsis”. Poza Nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru laureat otrzymał okolicznościową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł (ufundowaną przez Wydawnictwo EMG). Ci którzy brali udział w Festiwalu, mogli zauważyć, że Siembieda jest jednym z najczęściej zaczepianych przez czytelników pisarzy, a jego metoda pisarska – polegająca na łączeniu prawdziwych historii z wymyślonymi – trafia w gusta czytelnicze.

By uczcić pamięć zmarłej Janiny Paradowskiej, wieloletniej przewodniczącej Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru, jury po raz kolejny przyznało Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej w postaci rocznej prenumeraty tygodnika „Polityka” (z którym jurorka była związana). Otrzymała ją w tym roku Anna Potyra za powieść „Pakt”. Ten wybór uzasadniła członkini jury Anna Marchewka, podkreślając, że Potyra to pisarka, która znakomicie łączy ważne tematy z przystępną dla czytelników formą.

Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru

Od 2005 roku w ręce autorów, których organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kryminału uznają za wybitnych przedstawicieli gatunku, trafia też Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru. W odróżnieniu od Nagrody Wielkiego Kalibru przyznawana jest nie za konkretną książkę, ale za całokształt twórczości. Zazwyczaj jej laureatami są autorzy zagraniczni, choć zdarzają się wyjątki (jak Joanna Chmielewska czy Zygmunt Miłoszewski). W 2023 wyróżnienie trafiło do brytyjskiej pisarki B.A. Paris, której książki w samej Polsce sprzedały się w nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy.

Oprócz tego Nagroda Edytorska Międzynarodowego Festiwalu Kryminału powędrowała do Wydawnictwo Marginesy za powieść „Jesień zapomnianych” Anny Kańtoch, Nagroda Małego Kalibru do Wydawnictwa Agora. Dodatkowo Miasto Wrocław po raz piąty ufundowało również nagrodę dla uczestników Kryminalnych Warsztatów Literackich. Laureaci 15. edycji konkursu na opowiadanie kryminalne z Wrocławiem w tle, zorganizowanego przez Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG, wzięli udział w warsztatach, które odbyły się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2023. Oto laureaci tegorocznej edycji: Radosław Olek („Żadna sprawa”), Monika Buła („Czas na mnie”), A.S. Pilewicz („Na Kruczej”).