Radio Gra Wrocław

Nieletni będą odpracowywać prace społeczne we Wrocławskim Centrum Integracji

Osoby nieletnie skierowane przez sądy rodzinny do odpracowania prac społecznych będą mogły to zrobić za pośrednictwem Wrocławskiego Centrum Integracji. Z nieodpłatnych prac korzystają m.in. szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki, fundacje, stowarzyszenia, rady osiedli, czy organizacje kościelne.

/materiały prasowe/Wydział Komunikacji Społecznej

Prace społeczne osób nieletnich są jednym ze środków wychowawczych, które sądy mogą orzekać jako alternatywę dla chociażby ośrodka poprawczego. Takie rozwiązanie reguluje ustawa „O wspieraniu i resocjalizacji osób nieletnich”, a rozporządzenie, które przygotowała resort sprawiedliwości, wskazuje gdzie i w jaki sposób młodzież może odpracować swoje błędy – podał we wtorek wrocławski magistrat.

Środowisko kuratorów czekało na te przepisy od wielu lat. Możliwość skierowania nieletnich do prac na cele społeczne, uzupełnia lukę w środkach wychowawczych, które można zastosować wobec osób, w przypadku których nadzór kuratora nie będzie skuteczny. Dotyczy to młodzieży między 13 a 18 rokiem życia. Pierwsze orzeczenie dotyczące nieletniego, skierowanego na prace społeczne, zostanie przekazane do Wrocławskiego Centrum Integracji do końca tego tygodnia

– powiedziała Aleksander Samek, kierownik I Zespołu Kuratorów Sądowych, Sądu Wrocław Fabryczna.

Osoby nieletnie kieruje się do bezpłatnych prac społecznych poprzez sądy rodzinne, które orzekają o czasie i wymiarze prac oraz sposobie ich kontrolowania.

Jak wskazują wrocławscy urzędnicy, w stolicy Dolnego Śląska opracowuje się autorski program wykonywania prac społecznych przez osoby skazane. W mieście z nieodpłatnych prac na cele społeczne korzysta 140 instytucji. Rocznie osoby skazane odpracowują w nich około 100 tys. godzin.

Wierzymy, że tak jak w przypadku osób dorosłych działanie systemu przyniesie wymierne korzyści zarówno dla osoby nieletniej, jak i społeczności lokalnej

– mówiła Ewa Żmuda, zastępca dyrektora Wrocławskiego Centrum Integracji.

Podobnie jak w przypadku dorosłych, nieletni po otrzymaniu decyzji sądu, będą kierowani do Wrocławskiego Centrum Integracji. Tu zaś wskazywana będzie instytucja, w której nieletni będą pracować społecznie. Z nieodpłatnych prac korzystają m.in. szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki, fundacje, stowarzyszenia, rady osiedli, czy organizacje kościelne. Jak wskazano, wartość tych prac w ubiegłym roku wyniosła ponad 2 mln zł.

Nieletni będą wykonywali prace porządkowe, prace pielęgnacyjne terenów zielonych oraz drobne prace malarskie.

/materiały prasowe/Wydział Komunikacji Społecznej