Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Premiera spektaklu „Otworzy się ziemia” w Teatrze Muzycznym Capitol

Facebook

Jak mogliśmy dopuścić do tak wielkich nierówności społecznych? - pyta reżyser Radek Stępień w spektaklu „Otworzy się ziemia”, którego premiera odbędzie się w sobotę w Teatrze Capitol. Na potrzeby przedstawienia przeprowadzono wywiady z osobami w kryzysie bezdomności.

/fot. fb. Teatr Muzyczny Capitol/

„Otworzy się ziemia” to spektakl według tekstów i songów Bertolta Brechta z muzyką niemieckich kompozytorów, Kurta Weilla i Hannsa Eislera.

Reżyser spektaklu, Radek Stępień na nowo stawia pytania o kwestie, na które zwracał uwagę w swoich czasach niemiecki dramaturg:

  • Dlaczego jedni mają tak dużo, że nigdy nie uda im się wydać wszystkiego, a inni tak mało, że nie mogą pozwolić sobie na podstawowe środki do życia?
  • Dlaczego człowiek, który upadł, skazywany jest przez społeczeństwo na wieczne upadanie? Jaka jest nasza odpowiedzialność wobec ludzi wykluczonych?
  • Jak mogliśmy dopuścić do tak wielkich nierówności społecznych i jaką karę poniesiemy, jeśli szybko z tym czegoś nie zrobimy?

Bohaterami spektaklu są wrocławscy bezdomni, których codziennie mijamy, ale nie zwracamy na nich większej uwagi, bo pociągają nas do odpowiedzialności i wywołują zbyt dużo wyrzutów sumienia

– napisano w zapowiedzi spektaklu.

Kolejnymi bohaterami – jak podano – są aktorki i aktorzy, którzy zgodnie z propagowanymi przez Brechta zasadami gry teatralnej, przeprowadzają na naszych oczach demontaż współczesnego człowieka, zarówno wykluczonego jak i uspołecznionego.

Widzowie sami ocenią, czy te dwa +rodzaje+ ludzi czymkolwiek się od siebie różnią

– czytamy.

Na potrzeby spektaklu przeprowadzono wywiady z mieszkankami i mieszkańcami Schroniska św. Brata Alberta dla Bezdomnych we Wrocławiu oraz podopiecznymi Stowarzyszenia Pomocy „Ludzie Ludziom”.

Utwory do przedstawiania wybrał Radek Stępień wraz z Konradem Hetelem, dramaturgiem i autorem scenografii. Aranżacje przygotował Kuba Suchar, twórca muzyki teatralnej i filmowej, znany publiczności także z zespołu Robotobibok. Autorem video, w tym wywiadów z bohaterami spektaklu, jest Natan Berkowicz, kostiumy zaprojektował Łukasz Mleczak, a za reżyserię światła odpowiada Jakub Frączek.

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę na Scenie Ciśnień. Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziecie tutaj.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj