Radio Gra Wrocław

Premierowy tryptyk baletowy w Operze Wrocławskiej

Już 25 marca o godzinie 19 w Operze Wrocławskiej odbędzie się najnowsza premiera baletowa. Dzieła zaprezentowane zostaną w Polsce po raz pierwszy.

/fot. Tomasz Golla, zdjęcie wykonane podczas przygotowań do spektaklu

Bolero w choreografii Meryl Tankard powstało w Lyonie w 1998 r. jako efekt bliskiej współpracy choreografa z artystą wizualnym. Inspirowani muzyka Maurice’a Ravela i atmosferą miasta, Meryl Tankard i Régis Lansac stworzyli bogatą paletę obrazów w pełni zintegrowanych z ruchem tancerzy.

/fot. Tomasz Golla, zdjęcie wykonane podczas przygotowań do spektaklu

Elsa Canasta w choreografii Javiera De Frutos obchodzi w tym roku dwudziestą rocznicę i jako produkcja była prezentowana przez zespoły w Anglii, Szkocji i Stanach Zjednoczonych. Inspirowana postaciami, wydarzeniami i kolorytem życia towarzyskiego lat 20. XX w., ale i indywidualnymi cechami tancerzy, z którymi pracuje Frutos. Elsa Canasta to zaproszenie na przyjęcie, a muzyka Cole’a Portera podkreśla zmysłowość i złożoność międzyludzkich relacji. Projekt scenografii Jean-Marca Puissant’a zachęca tancerzy do podejmowania zuchwałych i czasem ryzykownych kroków…

/fot. Tomasz Golla, zdjęcie wykonane podczas przygotowań do spektaklu

Flight w choreografii Małgorzaty Dzierżon powstał w 2016 r. w Wielkiej Brytanii na 90. rocznicę najstarszego w tym kraju zespołu tańca Rambert. Flight to próba przedstawia potrzeby ruchu, zmiany, cykliczności jaką można zaobserwować w naturze. A także stanów emocjonalnych, które towarzyszą ludziom, którzy znajdują się na granicy, gdzieś „pomiędzy” – w drodze, w oczekiwaniu, w poszukiwaniu. Inspiracją jest tematyka migracji, utwór nie podejmuje jednak tematu w kontekście politycznym.

Współczesne interpretacje choreografów rzucą nowe światło na znane utwory. Muzyka popularna, impresjonizm i awangardowy minimalizm na jednej scenie? Efektem jest wyjątkowe wydarzenie i wieczór pełen wrażeń. Tylko w Operze Wrocławskiej – 25, 26 i 31 marca oraz 1 i 2 kwietnia i 23, 24, 25 czerwca.