Radio Gra Wrocław

Prof. Piotr Ponikowski najwyżej notowanym polskim naukowcem

Rektor prof. Piotr Ponikowski z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu został uznany w 2024 roku za najlepszego polskiego naukowca w dziedzinie medycyny w rankingu Research.com.

/materiały prasowe/Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Rektor prof. Piotr Ponikowski z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu został uznany w 2024 roku za najlepszego naukowca w dziedzinie medycyny w Polsce w rankingu Research.com ze wskaźnikiem indeksu D 157 zajmując 607 miejsce na świecie awansując z 949 pozycji sprzed dwóch lat.

W zestawieniu Research.com. w kategorii immunologii prof. Marek Jutel z UMW, z indeksem D 60 uplasował się na 5 miejscu w kraju. Wśród naukowców w tej dziedzinie na świecie naukowiec znalazł się na 2447 miejscu.

Rankingi takie jak Research.com są cennym narzędziem do oceny osiągnięć naukowych i porównania wkładu badawczego różnych krajów i instytucji

– mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i dodaje.

Polscy naukowcy są widoczni w dziedzinach takich jak kardiologia, onkologia czy genetyka. Ta widoczność zależy w dużej mierze od zaplanowanej i konsekwentnie realizowanej drogi naukowej. Jeśli mamy być zauważalni w świecie, musimy realizować badania w międzynarodowych grupach, mieć realny wpływ na ich kształt i przebieg

– dodaje.

W dziedzinie medycyny w rankingu Research.com zostało ocenionych łącznie 70 665 naukowców z całego świata w tym zaledwie 21 naukowców z Polski. W świecie prof. Ponikowski zajmuje 607 pozycję. Drugi na liście w Polsce Jan Lubiński z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zajął 1 962 miejsce. Trzecia Jolanta Lissowska z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego jest na pozycji 3 058 wśród naukowców w świecie.