Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

PROGRAM OBCHODÓW ŚWIĘTA WROCŁAWIA

Facebook

Jak co roku, powracamy do średniowiecznej tradycji obchodów dnia Świętego Jana Chrzciciela, patrona wrocławskiej katedry i jednego z dwóch – obok błogosławionego Czesława – patronów Wrocławia. Najważniejszym punktem programu obchodów jest uroczysta Sesja Rady Miejskiej Wrocławia. Organizowana zawsze 24 czerwca o godz. 12.00 we wnętrzu Starego Ratusza. Podczas sesji wręczone zostaną tytuły Honorowego Obywatela Wrocławia, Nagrody Wrocławia i Nagrody Prezydenta Wrocławia - najważniejsze wyróżnienia przyznawane przez władze miejskie osobom szczególnie zasłużonym dla naszego miasta.

Główne uroczystości rozpoczną się o 11.30 w Kaplicy Rajców Miejskich w bazylice św. Elżbiety. Uroczystości w dniu 24 czerwca kończy msza święta w intencji mieszkańców Wrocławia, odprawiana o godz. 18.30 w Katedrze św. Jana Chrzciciela.

 

 1. Festiwal Old Jazz Days w ramach Święta Wrocławia

 

26.06.2021 r. – Rynek Wrocław godz. 1600-2000

 

1600   PARADA NOWOORLEAŃSKA

 

przemarsz wokół Rynku grających zespołów jazzowych (uczestników festiwalu)
zapraszający gości i mieszkańców Wrocławia do udziału w koncertach.,

 • 16:20 otwarcie festiwalu;
 • 16:30 Dixie Tiger’s Band;
 • 17:15 Sami Swoi Orchestra i Katarzyna Mirowska – voc.;
 • 18:00 Zbigniew Lewandowski kwintet- Special Edition;
 • 18:45 Jerzy Wilk Kaczmarek – Wilcze Sidła;
 • 19:30 Old Jazz Production i Marzena Słowik

 

WALIGÓRIADA 2021

26 czerwca 2021 r.  godz. 14.00 – 19.00

Koncert plenerowy dla mieszkańców Wrocławia w Parku Południowym w dniu  poświęcony twórczości Andrzeja Waligórskiego i Jana Kaczmarka, a także pozostałych autorów Studia 202. Koncert współorganizowany przez Radę Osiedla Borek i Jakub Wieczorek Agencja Artystyczna „ELITA”.

 • 00 – Kabaret ELITA;
 • 10 – Zespół Projekt Volodia;
 • 55 – Magdalena Zawartko;
 • 25 – Kabaret ELITA;
 • 35 – występ chóru;
 • 50 –Grzegorz Halama;
 • 20 – Kabaret ELITA;
 • 45 – Aga Damrych i Jerzy Skoczylas;
 • 10 – Zespół AGAT
 • 50- Program artystyczny Katarzyny Dziewiątkowskiej.
 • 30 – Kabaret ELITA

 

 

Muzeum Militarne

26 i 27 czerwca 2021 r.:

PREZENTACJE PLENEROWE:

 • Wystawa pojedynczych schronów wartowniczych, pozyskanych z terenu Wrocławia w tym jedyny w Polsce schron metalowy i schron magazynowy;
 • Prezentacja historycznej kuchni polowej KP 370, serwującej grochówkę;
 • Pozyskane na prezentacje (tylko podczas „Święta Wrocławia 2021” – depozyt Jednostki Wojskowej z Oleśnicy ) trzy armaty: 57 mm armata p-panc. 43  ZIS-2, 120 mm armata plot wz.39 , 14,5 mm p-lot  karabin maszynowy PKM-2 oraz moździerz wz.41 .
 • Wystawa pojazdów wojskowych i broni palnej w obozach polowych;
 • Wystawa fotograficzna o Linii Maginota.
 • Wystawa „HISTORYCZNO – MILITARNY WROCŁAW”.  Wystawa zostanie utworzona w kazamacie nr 2,3,4 schronu głównego Fortu. W każdej z kazamat, po jej obu stronach zostaną zainstalowane wiszące plansze z mapami i zdjęciami, dotyczące poszczególnych sekwencji historycznych, wzbogaconych odpowiednio dobranym „sztafażem” uzupełniającym wystrój kazamat. Będą gabloty w których zaprezentujemy historię tamtych czasów (broń osobista, powołania do wojska, rozkazy, listy żołnierzy, legitymacje, ordery i odznaczenia, czapki, hełmy, dystynkcji, i.t.p.). Na wystawie zostaną zaprezentowane archiwalne i współczesne mapy i zdjęcia, pochodzące ze zbiorów własnych i z domeny publicznej.
 1. KAZAMATA NR 2 – HISTORIA MIASTA W SKRÓCIE. Na ścianie znajdzie się mapa  z wyrysowanymi murami obronnymi z 1808 r.  kiedy to rozkazem Napoleona rozpoczęto burzyć  mury obronne Breslau i  plansza – mapa z wszystkimi 36 fortami obronnymi miasta.
 2. KAZAMATA NR 3 – PRACA I WYPOCZYNEK. Kazamata przedstawi żołnierzy, którzy poza służbą wartowniczą pracowali przy rozładunku kolejowego zaopatrzenia wojskowego na pobliskiej stacji „Osobowice”. Za stolikiem wycięte z płyty mega – zdjęcie -postacie (wysokość 2,20 m) 3 żołnierzy w mundurach z okresu I wojny światowej.
 3. KAZAMATA NR 4 – IZBA OFICERSKA. Kazamata ta przedstawia 3 oficerów, dowodzących 120 żołnierzami. Zostaną ustawione 2 stylowe łóżka . Za stolikiem wycięte z płyty mega – zdjęcie  3 oficerów w mundurach z okresu I wojny światowej pochylonych nad tworzonym rozkazem.

Na zakończenie sobotniej edycji imprezy (ok. godz. 17:00 ) inscenizacja dynamiczna z efektami inscenizacji pola walki (wybuchy, strzały karabinowe, palące się ognisko, dymy itp.) p.t: „ BITWA O BUNKIER”.

 

XIII Festiwal Wysokich Temperatur 

Dzieło ognia | 26–27.06.2021 

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu 
ul. Traugutta 19/21 | Wrocław

 

Tegoroczny Festiwal Wysokich Temperatur odbędzie się w dniach 26–27 czerwca na terenie Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Traugutta we Wrocławiu. Z uwagi na wyjątkowy czas, będzie to edycja inna, niż dotychczas realizowane. I choć wymaga to elastycznego podejścia, dołożymy wszelkich starań, by również w tym roku nie zabrakło gorących emocji i ulubionych przez naszą publiczność atrakcji. Co więc przed nami?

 

Spotkania, pokazy i warsztaty

Pierwszego dnia, w sobotę, odbędą się działania warsztatowo-pokazowe, w czasie których nasza publiczność będzie mogła uczestniczyć zarówno w dobrze znanych atrakcjach festiwalowych, jak i w szeregu nowych działań takich, jak np. pokaz z użyciem pieca ceramicznego inspirowanego maszynami parowymi czy tworzenie puzzli z aluminium. Większość z zaplanowanych wydarzeń odbędzie się na świeżym powietrzu, w ogrodzie ASP.

W drugim dniu Festiwalu zapraszamy was do wzięcia udziału w panelu pt. „Sztuka w blasku ognia”, podczas którego zaproszeni do udziału artyści, a wśród nich nasi międzynarodowi goście, opowiedzą o swojej działalności artystycznej oraz procesie powstawania dzieł z wykorzystaniem wysokich temperatur. Będzie można posłuchać między innymi takich sław, jak: Frederik Rombach, Eglė Einikyte-Narkevičienė, Adam Abel, John Moran*

 

Działania online

To jeszcze nie wszystko. Tegoroczna edycja Festiwalu Wysokich Temperatur, to również wydarzenia odbywające się tylko w przestrzeni wirtualnej. Od początku czerwca na naszych kanałach społecznościowych regularnie publikowane będą filmy w dwóch cyklach: „Procesy” i „Artyści”. W obydwu z nich zobaczymy po cztery klipy z każdej z festiwalowych sekcji – szkła, ceramiki i metalu. Za ich pomocą wykładowcy wrocławskiej ASP zaprezentują m.in. proces tworzenia ceramiki Raugo, różne metody formowania rzeźb pod odlewy z metali czy techniki piecowe i palnikowe. Dowiemy się też jak powstaje witraż, obraz ceramiczny w wykorzystaniem szkliw oraz obiekt ze szkła w hucie.

W cyklu „Artyści” poznamy dwunastu niezwykłych twórców, również związanych z wrocławską Akademią, którzy opowiedzą o swoim wybranym dziele. Mamy nadzieję, że publikacja materiałów w internecie pozwoli na nawiązanie dialogu między publicznością i artystami oraz na wymianę wiedzy i doświadczeń na jeszcze większą niż do tej pory skalę.

 

Wystawa w Galerii Neon

Kolejną atrakcją Festiwalu, tym razem w formie hybrydowej, będzie wystawa „Dzieło ognia”, która odbędzie się w Galerii Neon w dniach 22-28 czerwca. Zanim jednak prace będzie można oglądać na wystawie, artyści i ich dzieła wezmą udział w specjalnej sesji zdjęciowej, której efekty będzie można oglądać już w maju w naszych mediach społecznościowych. Wystawa „Dzieło ognia” to niezwykłe spotkanie z dwudziestoma czterema artystami i ich dziełami.

Ponadto w tym roku kontynuujemy festiwalową tradycję konkursu na czarkę do herbaty. Tym razem po raz pierwszy wydarzenie to ma zasięg międzynarodowy, a nadesłane prace będą prezentowane na wystawie w trakcie Festiwalu.

Festiwal Wysokich Temperatur jest imprezą artystyczną, organizowaną przez Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu od 2007 r., której ideą jest integracja różnych działań artystycznych z obszaru ceramiki, szkła i rzeźby z metalu, mających wspólny mianownik w postaci wysokiej temperatury.

 

VIII Święto ulicy Odrzańskiej, VII Święto Kwiatów i XXIII Papieski Spływ. Wszystkie działania odbędą się w reżimie sanitarnym.

Program „Święta Kwiatów na Odrzańskiej” Towarzystwa Miłośników Wrocławia

Wtorek, 22.06.2021 r.

11.00 – Inauguracja Święta Kwiatów u kwiaciarek Wrocławskich,

11.45 – 13.15 – Zwiedzanie Starego i Nowego Ratusza z przewodnikiem z zewnątrz,

13.30 – Uroczyste otwarcie wystawy kwiatów w kamieniczce „Małgosia” – wykonanie kompozycji przez członków TMW, uroczyste otwarcie wystawy malarstwa „Kwiaty i drzewa Wrocławia”

14.00 – Zwiedzanie wystawy kwiatów i obrazów,

14.30 – Spacer z przewodnikiem – „Historia TMW i ul. Odrzańskiej”

15.30 -Spacer z przewodnikiem – „Historia kościoła  Św. Elżbiety”

Środa, 23.06.2019 r.

10.00 – zwiedzanie wystawy malarstwa i kwiatów,

11.00 – występ artystyczny: w wykonaniu dzieci i młodzieży z wrocławskich przedszkoli i szkół oraz z fundacji „Myślę, Czuje, Jestem”

11.25 – płatki Św. Elżbiety ( legenda o św. Elżbiecie)

11.30 – Udział dzieci ( przebranych za kwiaty)

12.00 – Występy artystyczne : dzieci i młodzieży, „ Rejs statkiem po Odrze dla chętnych”  z atrakcjami: akordeonista zagra i zachęci do śpiewów uczestników rejsu, rzucanie  wianków, odwiedziny w Domu Wiadrusa. Zostanie rozdanych Wrocławianom – 50 biletów na rejs statkiem,

13.00 – Złożenie kwiatów pod tablicą  JP II,

15.00 – Spacer z przewodnikiem „Historia kościoła  Św. Elżbiety”- dla chętnych,

15.30 – Spacer z przewodnikiem „Historia  ul. Odrzańskiej”- dla chętnych,

W tym roku wystawa kwiatów będzie czynna do końca tygodnia 25.06.2021 r. od 9.00 – 16.00

Konkurs na Święto Plakatu

 

Plakat Święta Wrocławia został wybrany przez komisję konkursową powołana do oceny projektów plakatów w składzie:

Jerzy Pietraszek – Dyrektor Wydziału Kultury, Maja Kowalska-Komar – Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia, prowadzący z Katedry Projektowania Graficznego: prof. Magdalena Wosik, as. Maciej Majchrzak, prof. Anna Trojanowska, prof. Tomasz Pietrek, prof. Andrzej Moczydłowski, as. Michał Matoszko po zapoznaniu się z 70 złożonymi projektami, zadecydowała o przyznaniu nagród w konkursie:

I nagroda 2000 zł – Maria Mikołajewska

II nagroda 1200 zł – Anna Brzyk

III nagroda 800 zł – Barbara Jaszczuk

wyróżnienia honorowe – Aleksander PolitańskiWojciech Dąbrowski

półfinaliści konkursu: Michał OlkowiczAlicja DomańskaJessika KubiakMaria MikołajewskaModesta GorolJustyna SiręgaMaria Nolepa

 

Wybrane prace  prezentowane są na plenerowej wystawie plakatu na ul. Kuźniczej od 14 do 30 czerwca.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj