StartWiadomości Wiadomości dnia

Przed nami VIII edycja Polish Cinema for Beginners

Na kinowym ekranie zobaczymy krajobrazy, historię i specyfikę polskich miast. „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy, okrzyknięta najwybitniejszym polskim filmem wszech czasów, przybliży przemysłowe tradycje Łodzi. Pokazy Polish Cinema for Beginners odbywają się w języku angielskim, aby wszyscy widzowie bez względu na to, skąd pochodzą mogli poznać polską kulturę, obyczajowość, historię.

„Ziemia obiecana” to ekranizacja nagrodzonej Noblem powieści Władysława Reymonta, której tematem był „mechanizm robienia pieniędzy”. W Łodzi końca XIX wieku Polak, Niemiec i Żyd razem zakładają fabrykę, a różnice pochodzenia wykorzystują do skutecznego działania i wygrywania z konkurencją. Jednak czy przyjaźń przetrwa ten sukces? Wielkie kreacje aktorskie Daniela Olbrychskiego, Wojciecha Pszoniaka i Andrzeja Seweryna, niezapomniana muzyka Wojciecha Kilara oraz gwałtowne zdjęcia Witolda Sobocińskiego i Edwarda Kłosińskiego, nadające filmowi nerwowy rytm, złożyły się na legendę „Ziemi obiecanej”.

Nominowany do Oscara obraz Andrzeja Wajdy do dziś stanowi jedno z największych osiągnięć polskiego kina – obwołany przez Martina Scorsese arcydziełem, w zeszłym roku, w ankiecie Muzeum Kinematografii w Łodzi, wybrany został polskim filmem wszech czasów. Przed pokazem publiczność będzie miała okazję dowiedzieć się nieco więcej o kulisach powstawania obrazu. W kontekst filmu wprowadzi widzów dziennikarz i krytyk filmowy, a jednocześnie programer cyklu Adam Kruk.

Zostaw komentarz