Radio Gra Wrocław

Przegląd Sztuki Survival już niedługo. W tym roku odbędzie się pod hasłem „erzac”

Od 23 do 27 czerwca w dawnej Zajezdni Popowice przy ulicy Legnickiej 65A we Wrocławiu odbędzie się 21. Przegląd Sztuki Survival. Tegoroczne hasło wydarzenia to „erzac”. Wstęp wolny.

/materiały prasowe/

Co znaczy „erzac”?

Słowo „erzac”, pojawiło się w czasie I wojny światowej i odnosi się do czegoś, co zastępuje oryginał. Erzac jest namiastką czegoś pożądanego, zwykle o niższej jakości, ale posiadającą pewne cechy wspólne z oryginałem. W tamtych czasach erzacem można było nazwać praktycznie wszystko. Od podróbek żywności po zastępczą pracę kobiet, które zastępowały mężczyzn powołanych na front. Miało to również duże znaczenie w kształtowaniu nastrojów społecznych, a erzac był świadomie wykorzystywany. Na przykład, można było wypuścić napój podobny do kawy lub stworzyć podróbkę wolnych mediów. Okresy rządów autorytarnych pokazały, że erzac można skutecznie użyć do manipulacji nawet na wielką skalę narodową.

Słowo „erzac” zostało spolszczone z niemieckiego „ersatz”, które wyrażało efektywność wobec chwilowego braku czegoś. Przyciąga uwagę do perspektyw ekonomicznych i geopolitycznych, które kształtują nasz region. Polska po transformacji, a być może cała Europa Środkowo-Wschodnia, były budowane na terapii szokowej, zalewie podróbek i przekonaniu, że można znaleźć się po stronie zachodniej, nie przemieszczając się zbyt daleko na wschód.

Program wydarzenia, jak i najważniejsze informacje zostaną opublikowane bliżej terminu wydarzenia. Znajdziecie je na stronie wydarzenia tutaj. A także na mediach społecznościowych przeglądu sztuki. Organizatorem jest Fundacja Art Transparent.