Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Przejście Dialogu: niezwykłe miejsce informacji i działań społecznych

Facebook

Przejście Dialogu to punkt informacji, w którym można dowiedzieć się o aktualnych działaniach społecznych prowadzonych przez wrocławskie instytucje oraz organizacje pozarządowe. To także miejsce, gdzie można wziąć udział w warsztacie, porozmawiać z lokalnymi działaczami i działaczkami. Odbywać się tu będą wydarzenia, które w praktyczny sposób pokazują, czym jest  dialog i dlaczego jest taki ważny.  

Przejście Dialogu to:
• 350 m2 nowoczesnej przestrzeni
• 8 przestrzeni przedzielonych systemem zwijanych kotar
• wystrój wnętrz w duchu less waste
• przestrzeń wystawiennicza
• działamy słowem, światłem, a w niedługiej przyszłości także dźwiękiem. Już teraz można podziwiać instalację słowną wykonaną przez wrocławskie graficzki i architektki krajobrazu Katarzynę Kobierską oraz Kamilę Rogaczewską słowa umieszczone na filarach stanowią mini dialogi nawiązujące do charakteru, historii miejsca.

– Przejście Dialogu odpowiada na aktualne potrzeby w zakresie dialogu społecznego. Jesteśmy dumni, że możemy tworzyć wyjątkowe miejsce, które ma stać się dla mieszkanek i mieszkańców Wrocławia przestrzenią spotkań, zrozumienia siebie nawzajem oraz współpracy wspierającej  rozwój  dialogu – mówiła Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego (WCRS – pomysłodawca i operator miejsca).

Ideą przyświecającą aranżacji Przejścia jest motto „Życie po życiu”, a także ocieplenie przestrzeni na modularną, ciepłą i inspirującą. Dlatego wykorzystano meble sprzed lat, z nową tapicerką, w kolorach przejścia. Wśród mebli są m.in. kultowe fotele polskiego i dolnośląskiego designu np. modele Kudowa III i Kłodzko. Za aranżację przestrzeni odpowiadają wrocławskie grupy architektów Rewizja i Prolog.


8 funkcjonalnych przestrzeni oddzielono systemem zwijanych kurtyn. Wśród nich jest strefa zieleni –  ekspozycja z ponad 40 roślin, z oświetleniem dostosowanym do życia pod ziemią. Dodatkowym elementem jest ekspozycja ze sznurków nawiązująca do idei dialogu. W przestrzeni organizowaną będą warsztaty o tematyce ekologicznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zielona przestrzeń została zaprojektowana przez wrocławską grupę pasjonatów i architektów i architektki zieleni:  Tecla – Architektura i Urbanistyka oraz Fundację Plastformers

– Centrum to miejsce dialogu. Mieszkańcy, ale i goście będą mogli dowiedzieć sie tutaj o inicjatywach społecznych realizowanych przez miasto i NGO. To będzie miejsce w którym migranci będą mogli uzyskacć informacje o programach adresowanych  do nich, uzyskać  odpowiedzi na ważne dla nich tematy. Mieszkańcy Wrocławia będą mogli włączać sie w prowadzone programy albo pozyskać wiedzę o tym jak i gdzie realizować ich własne pomysły –  informował  Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW.

W Przejściu Dialogu powstała też oferta dla nowych mieszkanek i mieszkańców miasta, którzy uzyskają wsparcie w sprawach codziennych i  urzędowych. Konsultacji udziela zespół miejskiego punktu WroMigrant (WCRS) oraz Instytut Praw Migrantów.

– Otwarcie Przejścia Dialogu po raz kolejny pokazuje to, że Wrocław to przede wszystkim ludzie i kapitał społeczny. Instytut Praw Migrantów będzie miał zaszczyt, jako jedna z organizacji, współtworzyć to miejsce. Miejsce, które zaprasza wrocławian na wspólne dyskusje i spotkania jest bezcenną inicjatywą – podkreślał Bartłomiej Potocki, dyrektor Instytutu Praw Migrantów.

Jest tutaj także przestrzeń wystawiennicza, a swoją działalność rozpocznie inicjatywa o roboczej nazwie „Laboratorium społeczne”, czyli zespół specjalistów/ek podejmujących aktualne i istotne kwestie społeczne w mieście.  Przejście Dialogu to także strefa co-workingu dedykowana pracy zespołowej  i indywidualnej . W kolejnych tygodniach w Przejściu Dialogu będą organizowane debaty, wystawy, warsztaty, kameralne koncerty, które pozwolą na włączenie przechodniów przejścia w dialog. Wybrane wydarzenia będą również transmitowane online.

– W ramach projektu chcemy zachęcić mieszkanki i mieszkańców do wspólnego tworzenia miejsca dlatego, zapraszamy do zgłaszania pomysłów i inicjatyw. Można zaproponować np. organizację warsztatu, spotkania grupy czy zajęcia wymiany językowej. Głównym warunkiem jest związek z tematyką społeczną oraz niekomercyjny charakter wydarzenia – dodała Dorota Feliks.

Wydarzeniem inaugurującym działanie Przejścia Dialogu będzie Dialogopolis’21 – Miesiąc dialogu i edukacji międzykulturowej. W ramach debat, warsztatów i akcji artystycznych w przestrzeni Wrocławia podjęty zostanie temat edukacji językowej, czyli tego jak uczyć się dialogu i jaki może mieć to wpływ na komunikację społeczną. Dialogopolis potrwa do 26 października.


Przejście Dialogu jest otwarte w dni robocze od 9.00 do 17.00. Wyjątkowo w październiku organizatorzy zapraszają na dodatkowe wieczorne spotkania w ramach Dialogopolis’21.  

Szczegółowy program wydarzeń oraz więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.przejsciedialogu.wcrs.wroclaw.pl oraz na stronie FB Przejścia Dialogu

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024