Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Przewozy Regionalne zabierają głos w sprawie zamieszania z pociągami na Dolnym Śląsku

Facebook

Z wiadomości Radia GRA wiecie, że od miesiąca spółka jeździ bez żadnej umowy z samorządem – a więc nielegalnie. Władze województwa winą za tę sytuację obarczają firmę, która – ich zdaniem – nie chce podpisać wynegocjowanej już umowy. Czy władze spółki potwierdzają tę wersję?

fot. RyanMcGuire / pixabay.com

Prawdą jest, że Przewozy Regionalne nie chcą podpisać umowy z samorządem województwa. Ale – według przesłanego do naszej redakcji oświadczenia – Jerzy Michalak z zarządu województwa MIJA SIĘ Z PRAWDĄ co do tego, że negocjacje się zakończyły. „Warunki nowego porozumienia są przedmiotem negocjacji aż do teraz” – pisze Michał Stilger z Przewozów Regionalnych.

Spółka nie może przystać na umowę, o której była mowa wcześniej – bo wtedy poniosłaby stratę. Najbardziej rentowne linie (do Żar i do Jelcza Laskowic) przypadły bowiem konkurencji – Kolejom Dolnośląskim i Przewozy Regionalne stracą część przychodów ze sprzedaży biletów. Dlatego domagają się, by województwo płaciło im większą rekompensatę. Jak do tej pory negocjacje stanęły na 49 milionach złotych za rok, ale to – zdaniem kolejarzy – za mało.

Na Dolnym Śląsku kursuje codziennie 115 pociągów Przewozów Regionalnych, którymi jeździ średnio milion osób miesięcznie. Jeżeli przewoźnik i urzędnicy się nie dogadają – zastrajkować mogą pracownicy spółki, którzy nie są pewni swojego jutra.

Warszawa, 31 stycznia 2017 r.

OŚWIADCZENIE

Umowa z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego wygasła z końcem 2016 roku. Warunki nowego porozumienia – przedstawione przewoźnikowi przez samorząd w ubiegłym roku – są przedmiotem negocjacji aż do teraz. W trosce zarówno o pasażerów, jak i swoich pracowników spółka nie może się zgodzić na propozycję umowy w obecnym jej kształcie, gdyż oznaczałoby to, że przewoźnik poniesie stratę finansową. Taka sytuacja miałaby miejsce, ponieważ samorząd podjął decyzję o przekazaniu jednych z najbardziej rentownych tras (Jelcz Laskowice – Wrocław i Legnica – Żary) innemu przewoźnikowi, co dla Przewozów Regionalnych oznaczało utratę części przychodów ze sprzedaży biletów.

Pomimo niepodpisania nowej umowy w stosownym czasie, tj. przed 1 stycznia 2017 r., codziennie 115 pociągów POLREGIO dowozi do pracy i szkoły wielu mieszkańców regionu. Połączenia te realizowane z zgodnie z rozkładem jazdy. W województwie dolnośląskim z naszych usług korzysta średnio milion pasażerów miesięcznie.

Przewozy Regionalne to obecnie najprężniej rozwijający się przewoźnik kolejowy w Polce.
W ostatnich latach spółka przeprowadziła skuteczny proces restrukturyzacji i po raz pierwszy od początku swej działalności (15 lat) zanotowała zysk z działalności. Obecnie Przewozy Regionalne, właściciel nowej marki POLREGIO, skupiają się na podnoszeniu jakości usług. Planowane na najbliższe lata inwestycje doprowadzą m.in. do niemal całkowitej wymiany taboru. Przewoźnik stawia także na zintegrowany transport. Podpisywane kolejne umowy z największymi przewoźnikami autobusowymi w Polsce sprawią, że wkrótce oferta Przewozów Regionalnych będzie najbardziej konkurencyjną na rynku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj