Radio Gra Wrocław

Przyjmujesz dużo leków? Rób to mądrze!

To radzą studenci Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i już po raz drugi organizują wydarzenie pod hasłem „Akcja Interakcja”. W sobotę (14.01.) będzie się można dowiedzieć jak stosować leki w bezpieczny sposób, w jakim stopniu preparaty mogą wpływać na swoje działanie czy też jak na leki wpływa jedzenie czy picie.

Leki na receptę i bez recepty, suplementy diety a nawet napoje, którymi je popijamy – jeśli łączymy preparaty lecznicze bez namysłu, skutki dla naszego zdrowia mogą być opłakane. W najlepszym wypadku lek po prostu nie zadziała, w najgorszym niefortunna interakcja może doprowadzić do ciężkiego zatrucia, a nawet śmierci. W USA nadużywanie leków prowadzi do większej liczby zgonów w skali roku niż wypadki drogowe (wg. danych Centers for Disease Control nad Prevention) , a i w Polsce znane są przypadki, gdy jeden pacjent zażywał ponad 30 preparatów jednocześnie. Taki stan rzeczy wynika z niewiedzy, ale też lekkomyślności, ponieważ lecząc się u wielu specjalistów rzadko informujemy ich o fakcie zażywania innych leków.

Zadaniem „Akcji Interakcja” organizowanej przez studentów UMW już po raz drugi, jest dostarczenie chętnym wiedzy o tym, które preparaty można łączyć ze sobą bez obaw. Praktyczne informacje najlepiej przyswajać na przykładach z życia, dlatego wybierając się na spotkanie należy zabrać ze sobą wszystkie przyjmowane leki i suplementy diety, dzięki czemu farmaceuci będą w stanie ocenić, czy mamy do czynienia z niepożądaną interakcją. Warto pamiętać, że w szkodliwe reakcje wchodzić mogą też preparaty, które sami postrzegamy jako bezpieczne, na przykład ziołowe mieszanki, popularne leki przeciwbólowe czy preparaty witaminowe, często kupowane poza aptekami.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 14 stycznia na Wydziale Farmaceutycznym przy ul. Borowskiej 211. Młodzi farmaceuci będą czekać na chętnych między godziną 11:00 a 16:00, gotowi odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące działania i interakcji leków.

Do udziału zachęcamy zwłaszcza osoby pozostające pod opieką wielu lekarzy specjalistów i chore przewlekle, kobiety w ciąży, karmiące piersią i stosujące antykoncepcję hormonalną oraz wszystkich przyjmujących lub planujących przyjmowanie suplementów diety.