Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział program wsparcia psychiatrii dziecięcej, na który ma zostać przeznaczonych 220 mln zł. Wcześniej posłowie z sejmowej komisji odrzucili poprawkę Senatu, dzięki której na psychiatrię dziecięcą miało zostać przekazanych 80 mln zł.
O to jak na sytuację małoletnich pacjentów może wpłynąć rządowe wsparcie zapytaliśmy Beatę Rajbę, psycholożkę z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
Psycholożka twierdzi, że problemy psychiatrii dziecięcej wynikają ze zbyt małej liczby specjalistów i niskiej świadomości społecznej.
9 proc. dzieci i młodzieży wymaga pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej – tak wynika z zeszłorocznego raportu Najwyższej Izby Kontroli. W dokumencie przeczytać można także, że system lecznictwa psychiatrycznego nie zapewnia nieletnim kompleksowej i powszechnej opieki. Na jakie problemy najczęściej natrafiają młodzi pacjenci?
O sytuacji na oddziale psychiatrii dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu mówi Michał Rataj, dyrektor do spraw medycznych.
Dyrektor zapewnia, że długie kolejki nie dotyczą pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy.
Zapytaliśmy też dyrektora wrocławskiej placówki o zmiany jakie powinny zajść w leczeniu psychiatrycznym dzieci.
O to gdzie można otrzymać pomoc dla dzieci zmagających się z chorobami i zaburzeniami psychicznymi zapytaliśmy Annę Szewczuk-Łebską z Narodowego Funduszu Zdrowia.
W ubiegłym roku Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył na psychiatrię dziecięcą 14 milionów złotych.