Radio Gra Wrocław

Rekordowa ilość środków na podnoszenie kwalifikacji dla swoich pracowników

Rekordową ilość pieniędzy na kursy, szkolenia i studia dla swoich pracowników dostaną dolnośląskie firmy. W tym roku pula Krajowego Funduszu Szkoleniowego w naszym regionie wyniesie ponad 12 milionów złotych, o ponad milion złotych więcej niż przed rokiem.

fot. Skitterphoto \ pixabay.com

Na wsparcie rozdzielane przez Urzędy Pracy mogą liczyć przede wszystkim osoby zatrudnione w przetwórstwie przemysłowym, transporcie i gospodarce magazynowej, a także opiece zdrowotnej i pomocy społecznej. To priorytety na ten rok. Pomoc przysługuje także pracownikom, którzy przez co najmniej 15 lat wykonują pracę w szczególnych warunkach, a nie należy im się emerytura pomostowa. Chodzi o to, by przeciwdziałać bezrobociu, nim ono się w ogóle pojawi. Szefowie firm będą mogli za te pieniądze wysłać swoich podwładnych na szkolenia, by ci nabrali przydatniejszych kwalifikacji.

Mogą to być rozmaite kursy. Od językowych, poprzez szkolenia na operatorów maszyn, kończąc na kursach architektonicznych albo opiekuna w żłobkach. Istotne jest to, że pracodawca sam wybiera  instytucję, która przeprowadzi szkolenie. Dotacja z Urzędu Pracy może pokryć 80%, a w przypadku mikrofirm nawet  całość kosztów szkolenia.