Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Rekordowe wsparcie dla dolnośląskiej pediatrii

Facebook

Fundusz Medyczny przeznaczy ponad 201 mln zł z na budowę i wyposażenie Zintegrowanego Centrum Pediatrycznego, które stanie przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

mat. prasowe USK, fot. T. Walów

Ogłoszono rozstrzygnięcie konkursu Funduszu Medycznego na infrastrukturę pediatryczną, w którym rozdzielono 3,15 mld zł na 14 ośrodków. Projekt, przygotowany przez ekspertów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i USK, został wysoko oceniony, zajmując drugie miejsce w kraju na liście rankingowej konkursu. Celem konkursu była szybsza diagnostyka pediatryczna i większy dostęp do możliwości nowoczesnego leczenia najmłodszych pacjentów. Środki z tej puli nie będą zasilały procedur leczniczych, ale dotyczą wyłącznie infrastruktury strategicznej podmiotów leczniczych udzielających świadczeń zdrowotnych dla dzieci. We Wrocławiu zostaną przeznaczone na budowę centrum pediatrii od podstaw.

Wszyscy czekaliśmy na ten dzień!

– powiedział rektor UMW prof. Piotr Ponikowski w dniu ogłoszenia wyników konkursu.

To bardzo ważny krok w poprawie opieki nad dziećmi w naszym regionie, która obecnie jest rozproszona. Cieszę się, że ten projekt był drugi w konkursie, co pokazuje jego jakość. Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że Uniwersytet Medyczny i Uniwersytecki Szpital Kliniczny to są miejsca, gdzie takie centrum powinno działać.

Rektor UMW dodał, że podczas pisania projektu w jego nazwie dodano słowo „zintegrowane”, by podkreślić, jak ważne jest wykorzystanie potencjału szpitala oraz integrowanie różnych specjalności, wiedzy i doświadczenia.

Nowoczesna placówka będzie się mieścić w nowym budynku, który powstanie tuż przy Klinice Transplantacji Szpiku Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Na powierzchni ponad 10 tys. metrów kwadratowych planowane jest utworzenie ponad 140 wieloprofilowych łóżek, kilka specjalistycznych poradni, pracowni diagnostycznych i oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Inwestycja zakończy się w 2027 r.

Centrum połączy funkcje szpitala i specjalistycznych przychodni, co pozwoli skrócić czas hospitalizacji, stawiając główny nacisk na leczenie ambulatoryjne.

Planujemy, że nawet ponad 60 proc. hospitalizacji będzie tu miało charakter jednodniowy lub nawet kilkugodzinny, bo takie są światowe standardy

– wyjaśnia pełnomocnik rektora ds. budowy centrum pediatrii dr Tomasz Pytrus, podkreślając, że w centrum znajdą się przede wszystkim kliniki niezabiegowe.

Wreszcie będziemy mogli zająć się w jednym miejscu chorymi, których będą konsultować specjaliści różnych dziedzin. Budowa tego ośrodka pozwoli nam też na rozszerzenie działalności o dziecięcą kardiologię interwencyjną, leczenie chorób rzadkich czy neurologię pediatryczną, których dotąd nie mieliśmy, mimo że jesteśmy placówką uniwersytecką. Jako pełnomocnik rektora i jako lekarz z ponad 30-letnim stażem mogę powiedzieć, że dziś naprawdę jestem szczęśliwy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024