Radio Gra Wrocław

Rekordowy rok dla Kolei Dolnośląskich!

W 2022 roku Koleje Dolnośląskie przewiozły o blisko 2 mln więcej osób niż podróżowało z KD przed pandemią. Dotychczasowy rekord padł w 2019 roku, gdy w żółto-białych pociągach podróż odbyło 14,1 mln pasażerów.

/materiały prasowe/Koleje Dolnośląskie

Rok 2022 udowodnił, że pasażerowie wrócili do podróży koleją po pandemicznych latach 2020-2021. Według najnowszych danych Urzędu Transportu Kolejowego w listopadzie 2022 roku pociągami w Polsce poruszało się o 25% więcej pasażerów niż w tym samym miesiącu 2021 r. oraz o 152% więcej pasażerów niż w listopadzie 2020 r. Powrót Polaków do pociągów obserwujemy wyraźnie na Dolnym Śląsku.

Rokrocznie pociągi Kolei Dolnośląskich pokonują coraz więcej kilometrów po torach na Dolnym Śląsku i niektórych miastach sąsiadujących z naszym województwem. W planie na rok 2023 chcemy zlecić regionalnym przewoźnikom przejechanie o 2 mln km więcej. Nie dziwi zatem, że z coraz lepszej oferty transportowej coraz chętniej korzystają Dolnoślązacy

– mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, odpowiedzialny za kolej.

/materiały prasowe/Koleje Dolnośląskie

Co wpłynęło na ten rekord?

Na przewiezienie rekordowych 16 mln pasażerów w 2022 roku wpłynął fakt, że od grudnia pociągi Kolei Dolnośląskich ruszyły w dwóch nowych kierunkach – „Nadodrzanką” z Wrocławia do Głogowa i Ścinawy, oraz z Legnicy do Chocianowa.

W 2022 roku planowaliśmy przewieźć ponad 15 mln pasażerów, a przewieźliśmy 16 mln. Bardzo nas cieszy, że coraz więcej osób korzysta z pociągów, bo świadczy to nie tylko o zaufaniu do Kolei Dolnośląskich, ale też, że udaje nam się przekonywać coraz większą liczbę osób, że pociągi są szybszym i bardziej ekologicznym środkiem transportu niż samochód

– mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

100-milionowa podróż jeszcze w tym roku

Koleje Dolnośląskie obchodzą w 2023 roku swoje 15-lecie. W tym roku odbędzie się również 100-milionowa podróż pociągiem dolnośląskiego przewoźnika. Powinno do niej dojść na przełomie kwietnia i maja br. – chyba że podróżni znowu pozytywnie zaskoczą i jeszcze częściej, niż dotychczas będą wybierać kolej jako środek transportu po Dolnym Śląsku.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zleca jedną z najlepszych ofert kolejowych w Polsce. Po Dolnym Śląsku odbywa się ok. 15 mln km przejazdów pociągami regionalnymi spółek Koleje Dolnośląskie i Polregio. Dla porównania oferta województwa kujawsko-pomorskiego dla mieszkańców wynosi 3 mln km.

W 2024 roku liczba ta może się powiększyć. Wpływ na to może mieć planowana realizacja kolejnych odcinków linii kolejowych do Karpacza i Świeradowa-Zdrój. Niedługo ma też zostać ogłoszony przetarg na realizacje linii w programie Kolei Plus. Jakie linie kolejowe uwzględniono na Dolnym Śląsku?

  • Legnica-Złotoryja, linię do Bogatyni oraz przywrócenie do ruchu pasażerskiego dworca Wrocław Świebodzki.
/materiały prasowe/Koleje Dolnośląskie