Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Reporter Radia GRA „dmucha w balonik”

Facebook

Rekordową popularnością cieszy się… alkomat w dawnej wrocławskiej izbie wytrzeźwień! Dziś rolę tej instytucji pełni OPON - Ośrodek Pomocy Osobom Nietrzeźwym przy ulicy Sokolniczej. Można tam przyjść i za darmo dmuchnąć „w balonik”. Na takie dobrowolne badanie stawiło się w ubiegłym roku ponad 3 tys. osób.

To 10 razy więcej niż jeszcze 3 lata wcześniej, gdy OPON otworzył się na takich „dobrowolnych” gości:

– mówi dyrektor placówki, Stanisław Grzegorski.  Nie ukrywa radości z faktu, że  wrocławianie co raz częściej dmuchają z własnej woli:

Grzegorski cieszy się także, że – najwyraźniej – idzie duża pokoleniowa zmiana w podejściu do alkoholu i odpowiedzialnego picia. Widać to po tym, kto dobrowolnie przychodzi do ośrodka na własnych nogach, na bezpłatne badanie. To całkiem inna grupa niż ci, którzy są tam przywożeni:

Co ciekawe – chętni na badania zgłaszają się przez cały dzień. „Nie ma tak, że więcej osób przychodzi wieczorem, czy w weekendy” – opowiada dyrektor ośrodka:

Procedura nie jest skomplikowana. Nasz reporter, Damian Zdancewicz, przez nią przeszedł – tuż przed kolegium redakcyjnym:

„Usługa” jest dostępna „od ręki”. Kolejki występują jedynie 1 stycznia. Trzeba tylko pamiętać, że – jeżeli akurat trafimy na „przyjęcie” delikwenta przywiezionego do ośrodka przez policję – będziemy musieli spędzić w poczekalni kilka minut. Ale to jedyna możliwa niedogodność.

OPON mieści się przy Sokolniczej 14/18. To tuż koło przystanku tramwajowo-autobusowego „plac Jana Pawła II” w stronę rynku i Gaju.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj