Radio Gra Wrocław

Resort kultury przekazał Muzeum Narodowemu zaginioną po wojnie XVII-wieczną rzeźbę

Zaginiona po II wojnie światowej XVII-wieczna alabastrowa rzeźba powróciła po latach do Wrocławia. W czwartek zabytek został przekazany przez resort kultury w depozyt Muzeum Narodowemu we Wrocławiu.

muzeum
/fot. fb. Muzeum Narodowe we Wrocławiu/

Figura przedstawiająca personifikację Wiary pochodzi z kościoła pw. Św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Zaginęła po II wojnie światowej. Rzeźba była zarejestrowana w bazie strat wojennych prowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2023 r. Muzeum Narodowe otrzymało ofertę zakupu alabastrowej, manierystycznej rzeźby. Dyrektor wrocławskiej placówki dr hab. Piotr Oszczanowski ustalił, że XVII-wieczny zabytek pochodzi z epitafium wrocławskiego kościoła. Dzięki zabiegom resortu kultury posiadaczka rzeźby zdecydowała się zwrócić figurę Skarbowi Państwa.

Minister kultury Hanna Wróblewska podczas uroczystości przekazania rzeźby podkreśliła, że za każdym dziełem sztuki stoi jakaś historia.

Odkrywanie tych historii, przekazywanie ich i wyciąganie wniosków z tych historii jest naszym zobowiązaniem

– powiedziała minister.

Figura pochodzi z częściowo zachowanego epitafium Daniela von Anfanga Młodszego i jego żony Magdaleny z domu von Koye. Epitafium znajduje się na filarze pomiędzy 12. a 13. kaplicą nawy północnej wrocławskiego kościoła. Rzeźba pozostanie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu dr hab. Piotr Oszczanowski podkreślił, że w czasach powojennych zaginęło wiele zabytków z kościoła pw. Św. Marii Magdaleny.

Dziś konsekwentnie je odzyskujemy. Niektóre z nich, jak na przykład trzy alabastrowe figury mogły powrócić na swoje miejsce

– powiedział dyrektor.

Podkreślił, że XVII-wieczna alabastrowa rzeźba przedstawiająca personifikację Wiary była chlubą kościoła pw. Św. Marii Magdaleny.

Została wyrzeźbiona zapewne przez samego Gerharda Hendrika

– powiedział dyrektor.

Według komunikatu MKiDN, resort prowadzi poszukiwania dzieł utraconych z polskich kolekcji publicznych, prywatnych i kościelnych w czasie II wojny światowej, ale też skradzionych w czasach powojennych i współczesnych. Do tej pory udało się odzyskać ponad 700 zabytków. Obecnie prowadzonych jest 150 postępowań restytucyjnych w 15 krajach na całym świecie.

W ostatnich latach dzięki współpracy wrocławskich muzealników i pracowników ministerstwa udało się odzyskać m.in. obrazy „Opłakiwanie Chrystusa” z warsztatu Lucasa Cranacha starszego, „Via Cassia koło Rzymu” Oswalda Achenbacha, „Św. Iwo wspomaga biednych” Jacoba Jordaensa oraz „Historia Apolla i Dafne” Abrahama Bloemaerta.