„Bartoszowice (Pętla)”, „Bieńkowice (Pętla)”, „Jerzmanowo (Pętla)”… co wspólnego mają te nazwy przystanków? Są bezsensownie długie. To, że autobus kończy trasę na pętli jest tak oczywiste jak to, że sklep czynny jest od otwarcia do zamknięcia. Do podobnego wniosku doszedł wrocławski magistrat. I usuwa kłopotliwe dopiski z nazw niektórych końcowych przystanków.
Nazwę zmieni kilkanaście miejsc:
– informuje Małgorzata Szafran z ratusza. Faktycznie, niektórzy kiepsko radzą sobie z odczytaniem autobusowych wyświetlaczy. Nie tylko zresztą z powodu zbyt długich nazw:
…są też tacy, którzy problem rozwiązali na własną rękę:
Gasnące, czy zepsute tablice to jednak problem przewoźnika. Rozwiążą go dostawy nowych autobusów i tramwajów – z nieco sprawniejszymi systemami. Urzędnicy mogą pomóc na tyle, że poprawią oficjalne nazwy przystanków – na czytelniejsze. A zmiany dotyczą nie tylko znikających dopisków „(Pętla)”. Część nazw przystanków wymuszona będzie… reformą oświaty:
– mówi Małgorzata Szafran.
Jest też przystanek, który został… zdekomunizowany. Z tramwaju „9” i „17” nie wysiądziemy już na 9 maja, tylko na 8 maja. Bo taką zmianę nazwy pobliskiej ulicy wymusiło nowe prawo. W ślad za tym pójdzie oczywiście poprawka na rozkładach jazdy i w pojazdach.
Wprawdzie to bardziej „ewolucja” niż „rewolucja komunikacyjna”, ale magistrat odchodzi też od nazw pochodzących od pobliskich obiektów lub firm. Kiedyś każda firma leżąca nieopodal przystanku MPK mogła się postarać o taką formę reklamy – oczywiście za odpowiednią opłatą. Teraz takie wnioski nie są już przyjmowane:
Inny przykład to zamiana „Hotelu Wrocław” na Zaolziańską, albo powrót pętli „Marino” do nazwy „Poświętne”.
Do zmian w nazwach przystanków wrocławianie mają akurat różny stosunek:
Urzędnicy zapewniają jednak – nazwy przystanków pochodzące od najważniejszych punktów miasta zostaną niezmienione. Nie pożegnamy się więc tak prędko z przystankiem „Dworzec Główny PKP”, „Zoo” czy „Hala Stulecia”.
Zmiany wchodzą w życie 2 września.