Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Rozkładane fotele, nowe wyświetlacze, i… toalety na klamki. Jechaliśmy nowym, super długim impulsem [ZOBACZ FOTO]

Facebook

Razem będą mieć około kilometra długości. Każdy z nich zabiera pół tysiąca pasażerów i ma szereg udogodnień, których dotychczas próżno było szukać w regionalnych składach. Mowa o nowych impulsach Kolei Dolnośląskich. Nasz reporter miał już okazję odbyć próbną jazdę pierwszym pięcioczłonowym „jaszczurem”, który właśnie przybył do Legnicy.

Najwięcej nowości znajduje się dokładnie pośrodku pociągu. To właśnie tam jest dodatkowy, piąty człon pojazdu:

– opowiada prezes Kolei Dolnośląskich, Piotr Rachwalski. To, co do tej pory było niespotykane w regionalnych pociągach – to wygodne, rozkładane fotele. Pociągi są też wyposażone w dużo lepszy system informacyjny niż ten, do którego koleje przyzwyczaiły nas do tej pory:

Nowe impulsy będzie można rozpoznać z zewnątrz bo bardzo wyraźnym, białym wyświetlaczu – najbardziej cenionym przez osoby starsze czy niedowidzące. Ale diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach. Nie wszystko w nowych pociągach jest nowocześniejsze. Automatyczne drzwi toalety, znane z wcześniej dostarczanych pociągów, zostały zastąpione zwykłymi, na klamkę. Skąd taki krok w tył?

 

 

Pociągi z Newagu są doskonale znane pracownikom Kolei Dolnośląskich. Spółka ma ich już kilkanaście – ale krótszych, trój- i czteroczłonowych. Jak mówi instruktor i maszynista, Sebastian Andryszak – nowe pojazdy obsługuje się jednak nieco inaczej:

W próbnym przejeździe nowym, pięcioczłonowym impulsem uczestniczył reporter Radia GRA, Damian Zdancewicz. Do końca roku na tory trafi łącznie 11 takich pociągów. Kosztowały ponad ćwierć miliarda złotych.

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022