Rozmowa człowieka z robotem. We Wrocławiu odbędzie się jeden z największych przeglądów sztuki mediów w Europie
Wydarzenie odbędzie się od 10 do 14 maja w 13 lokalizacjach we Wrocławiu, gdzie będzie można zobaczyć dzieła ponad 70 polskich i zagranicznych artystów. Tematem przewodnim w tym roku będą roboty, maszyny i boty. Wstęp wolny.

Jak to będzie wyglądać w tym roku?
Wiodącym nurtem tegorocznej edycji jest rozmowa prowadzona przez ludzi i maszyny, a właściwie – świat współdzielony z robotami, maszynami i botami, które w niesamowitym tempie uczą się nas, ale i narzucają nam nowe zachowania
– mówi Piotr Krajewski, dyrektor artystyczny Biennale WRO.
W pracach pojawiają się osoby, które mierzą się z ważnymi kwestiami społecznymi, takimi jak feminizm, transgresja czy płeć. Zaplanowano między innymi rozmowę z wadliwie działającym robotem na temat złych warunków pracy, samowyzskiem i czasem. Natomiast w Studio BWA Wrocław zobaczymy Mikoryzę – wystawę 9. edycji Konkursu Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów. Tytułowa mikoryza to strzępki grzybni, które żyją w symbiozie z korzeniami roślin i zwiększają ich odporność na choroby.
Na podobnej zasadzie oddziałują na siebie artyści i artystki, wprowadzając do swoich prac grzybiczy komponent
– mówi Cezary Wicher, kurator wystawy.
Wystawom będą towarzyszyć performansy, pokazy i koncerty. Organizatorzy zaplanowali zarówno atrakcje dla najmłodszych, jak i starszych widzów oraz osób z niepełnosprawnościami.
W programie znalazły się wędrówki po wystawach – m.in. z Edwinem Bendykiem oraz Agnieszką Wolny-Hamkało, wycieczki w światy wirtualne, ale i wyprawy rowerowe, spacery z psami i wózkami. W programie m.in. oprowadzanie po miejscu gromadzącym wiele prac Biennale, od 66P Subiektywnej Instytucji Kultury, przez Galerię Geppart ASP Wrocław, po Centrum Sztuk Performatywnych – wspólnie tworzących nowy wrocławski koncept architektoniczno-artystyczny: PIEKARNIA Żywa Kultura.
Udział we wszystkich wydarzeniach biennale jest bezpłatny, obowiązuje jedynie hasło:
- Zamiast bileterów – Przewodnicy Sztuki
Na poszczególne oprowadzania i spacery artystyczne prowadzone po polsku, angielsku i ukraińsku obowiązywać będą zapisy przez stronę tutaj.
Kiedy?
- 10 – 14 maja 2023 Dni Otwarcia
- 10 – 27 maja 2023 Wystawy
Gdzie?
- Centrum Sztuki WRO (centrum festiwalowe)
- 66P Subiektywna Instytucja Kultury (PIEKARNIA Żywa Kultura)
- Galeria Geppart ASP Wrocław (PIEKARNIA Żywa Kultura)
- Centrum Sztuk Performatywnych (PIEKARNIA Żywa Kultura)
- Galeria Entropia
- Galeria Szewska
- Instytut Grotowskiego – Sala Teatru Laboratorium
- IP Studio
- Mediateka
- MiserArt
- Narodowe Forum Muzyki
- Studio BWA Wrocław
- WRO Atelier