Rozmowy ludzi z maszynami. Zdradzamy szczegóły 20. edycji Biennale Sztuki Mediów WRO
Wydarzenie odbędzie się między 10-27 maja. W trzynastu różnych lokalizacjach we Wrocławiu będzie można zetknąć się z dziełami ponad 70 polskich i zagranicznych artystów i artystek oraz wziąć udział w spotkaniach, performensach, koncertach i spacerach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Od 1989 roku Biennale WRO prezentuje wybrane najnowsze dzieła sztuki tworzonej cyfrowymi środkami kreacji i komunikacji. Podczas jubileuszowej 50. edycji podziwiać takich prac jak dzieła VR, perdormansy, projekty wizuwalno-dźwiękowe i interaktywne, po sytuacje kontemplacyjne.
Wiodącym nurtem tegorocznej edycji jest rozmowa prowadzona przez ludzi i maszyny, a właściwie – świat współdzielony z robotami, maszynami i botami, które w niesamowitym tempie uczą się nas, ale i narzucają nam nowe zachowania
– mówi Piotr Krajewski, dyrektor artystyczny Biennale WRO.
W tym roku, w związku z jubileuszem, organizatorzy zaproszą odbiorców za kulisy przygotowywania wystaw. Po raz pierwszy wernisaże poprzedzi kilkudniowa wspólna praca artystów, artystek i publiczności w improwizowanej, pop-upowej przestrzeni społeczno-muzycznej w Centrum Sztuki WRO.
Od 5 do 9 maja będzie można usłyszeć tu młodych wrocławskich dj-ów i dj-ki.
Następującym w kolejnych dniach wernisażom międzynarodowych wystaw Biennale (10-14 maja) będą towarzyszyć performansy, pokazy i koncerty, z których ostatni, w przestrzeni Centrum Sztuki WRO, zagra wrocławski kolektyw Żółć.
W programie znalazły się wędrówki po wystawach – m.in. z Edwinem Bendykiem oraz Agnieszką Wolny-Hamkało, wycieczki w światy wirtualne, ale i wyprawy rowerowe, spacery z psami i wózkami. W programie m.in. oprowadzanie po miejscu gromadzącym wiele prac Biennale, od 66P Subiektywnej Instytucji Kultury, przez Galerię Geppart ASP Wrocław, po Centrum Sztuk Performatywnych – wspólnie tworzących nowy wrocławski koncept architektoniczno-artystyczny: Piekarnia Żywa Kultura.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Obowiązuje hasło: zamiast bileterów – Przewodnicy Sztuki. Na poszczególne oprowadzania i spacery artystyczne prowadzone po polsku, angielsku i ukraińsku obowiązywać będą zapisy przez oficjalną stronę biennale tutaj.
Kiedy?
- 5 – 9 maja 2023 Pop-up scena w Centrum Sztuki WRO
- 10 – 14 maja 2023 Dni Otwarcia
- 10 – 27 maja 2023 Wystawy
Gdzie?
- Centrum Sztuki WRO
- 66P Subiektywna Instytucja Kultury (PIEKARNIA Żywa Kultura)
- Galeria Geppart ASP Wrocław (PIEKARNIA Żywa Kultura)
- Centrum Sztuk Performatywnych (PIEKARNIA Żywa Kultura)
- Galeria Entropia
- Galeria Szewska
- Instytut Grotowskiego – Sala Teatru Laboratorium
- IP Studio
- Mediateka
- MiserArt
- Narodowe Forum Muzyki
- Studio BWA Wrocław
- WRO Atelier