Został on ogłoszony jako dodatkowy, w ramach Wrocławskiego Programu Interwencji Społecznej. Wyróżniono w nim 25 twórców w 5 dziedzinach: sztuk wizualnych, muzyki, literatury, filmu i teatru.
W tej edycji stypendyści otrzymują 2000 zł brutto miesięcznie. Przypomnijmy jaki jest główny cel przyznawania takich stypendiów…
Wnioskować o stypendia mogli sami twórcy, przedstawiając dotychczasowy dorobek i projekt przedsięwzięcia związanego z Wrocławiem. Autorski zamysł należało opisać, podać cel i zakładane rezultaty, pamiętając, że stypendium nie może być wydatkowane na zakup środków trwałych, dofinansowanie nauki, czy podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Laureaci III edycji
- Arkadiusz Kątny – muzyka
Ukończył studia z kompozycji na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego
we Wrocławiu w klasie prof. Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, obecnie doktorant na AM
we Wrocławiu. W ubiegłych latach był Stypendystą Prezydenta Wrocławia (stypendia dla młodzieży), stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Nauki
i Szkolnictwa Wyższego. Jest laureatem wielu nagród, m.in. za utwór „Opening”
w ramach otwarcia NFM we Wrocławiu, czy III nagrody podczas CLASSICAL MARIMBA LEAGUE w ramach Marimba Artist Competition w Greensboro w Północnej Karolinie (USA). Jego kompozycje są publikowane m.in. w norweskiej oficynie Norsk Musikforlag A/S.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „WROFONIA – kompozycja i produkcja utworu elektroakustycznego zainspirowanego sonosferą Wrocławia”
Założeniem jest powstanie utworu opartego o przetworzony cyfrowo i analogowo materiał dźwiękowy, zarejestrowany w przestrzeni miasta, którego aura brzmieniowa (oprócz wizji) ma znaczny wpływ na naszą percepcję. W pracy postprodukcyjnej kompozytor skupi się na tkance dźwiękowej poniżej 20 Hz i powyżej 20 kHz. Zabieg ten ma na celu odkrycie elementów sonosfery występujących poza ludzkim zakresem słuchowym. Utwór zostanie udostępniony na specjalnie przygotowanej stronie internetowej, dodatkowo w serwisach streamingowych. Skomponowanie utworu elektroakustycznego rozwinie warsztat kompozytora, a dzięki nawiązaniu do sonosfery Wrocławia i publikacji wykonania kompozycji w internecie, przyczyni się do promocji miasta.
- Hubert Kostkiewicz – muzyka
Wrocławski muzyk, animator kultury, gitarzysta zespołu KURWS, z którym zagrał kilkaset koncertów i wydał dotychczas trzy albumy. Członkowie zespołu, który zadebiutował
w 2011 roku, tworzą muzykę wymykającą się jednoznacznym klasyfikacjom gatunkowym, określanym jako pogranicze post punka, krautrocka, funku, no wave, czy rock in opposition. Fascynacją artysty jest muzyka konkretna, elektroakustyczna
i improwizowana. Jego podstawowym środkiem wyrazu jest brzmienie gitary elektrycznej, ale wykorzystuje także instrumenty akustyczne, czy przetworzone nagrania terenowe.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Hubert Kostkiewicz, album „Emergetyki”
Uwzględniając niepewność związaną z pandemią, przedsięwzięcie zaplanowane jest
na realizację w domowym odosobnieniu i za pomocą środków, którymi dysponuję artysta. Przez ostatnie lata zgromadził on niezbędny do realizacji materiał dźwiękowy
(np. nagrania terenowe, które mają zostać przetworzone), instrumenty i sprzęt, który umożliwi samodzielną realizację albumu i jego post produkcję. Celem jest stworzenie płyty z muzyką abstrakcyjną o wyrazistym charakterze. Po ukończeniu prac nad materiałem, planowane jest nawiązanie współpracy z artystami wizualnymi, którzy zilustrują muzykę.
Oprócz poszukiwania międzynarodowego wydawnictwa płytowego, które udokumentuje to działanie w postaci płyty fonograficznej, muzyka będzie również nieodpłatnie udostępniona na platformach streamingowych.
- Jakub Kurek – muzyka
Muzyk, trębacz i kompozytor. Absolwent studiów licencjackich na Akademii Muzycznej
w Poznaniu oraz magisterskich na Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Piotra Wojtasika. Zagrał ponad dwieście koncertów w kraju i zagranicą. Nagrał
6 autorskich płyt z zespołami EABS oraz z Kapelą Timingeriu. Debiutancki album zespołu EABS „Letters to Komeda” był wielokrotnie nagradzany, a zespół zdobył dzięki niemu m.in. EMOCJE 2017 od Radio Wrocław Kultura, „Mateusze Trójki” w Kategorii Muzyka Rozrywkowa 2017, Wrocławską Nagrodę Muzyczną 2017, nagrody Jazz Forum 2017: „Nowa Nadzieja – Zespół” oraz „Najlepszy Zespół Elektryczny”.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Kontinuum
Album Kontinuum (tytuł roboczy) ma być zbiorem utworów skomponowanych, jednocześnie rozwijanych poprzez improwizację. Punktem wyjścia jest postrzeganie procesu twórczego jako pracy medytatywnej. Utwory będą skomponowane na trąbkę, kontrabas, pianino i perkusję. Ważne będzie tworzenie brzmień, w których instrumenty nie mają przypisanej typowej roli, ale zastosowane jest niekonwencjonalne ich użycie.
Po skomponowaniu materiału na płytę, do wspólnej pracy zostaną zaproszeni wrocławscy muzycy, aby rozwijać utwory poprzez sztukę improwizacji. Stypendium umożliwi pracę nad wydaniem debiutanckiego albumu artysty.
- Paweł Romańczuk – muzyka
Promotor kultury unikatowych instrumentów muzycznych, kompozytor i budowniczy instrumentów. Założyciel kolektywu „Małe instrumenty”, z którym od 2006 roku zagrał wiele koncertów w Polsce i zagranicą. Wydał 15 albumów muzycznych, skupionych
na brzmieniowych eksperymentach dzięki wykorzystaniu instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i przedmiotów wydających dźwięki. We własnej pracowni prowadzi również warsztaty budowy nietypowych instrumentów. W 2019 roku zrealizował autorski projekt „To jest możliwe”
z osobami niewidomymi i niesłyszącymi.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: MECHANICZNA INSTALACJA AKORDEONOWA
Celem projektu jest stworzenie i publiczna prezentacja przestrzennego systemu akustycznych źródeł dźwięku, nawiązujących do brzmień akordeonowych, pozwalającego na zdalne sterowanie i wykonanie muzyki łączącej czynnik ludzki i automatyczny. Część mechaniczna będzie realizowała partyturę utworu przez sterowanie cyfrowe, w czasie gdy wykonawca zrealizuje zakomponowane partie na instrumentach z rodziny akordeonów. Prezentacja finalnego efektu jest możliwa w formie pokazu na żywo lub alternatywnie
w formie rejestracji audio-video i publikacji w internecie.
- Justyna Rudnicka – muzyka
Absolwentka polonistyki i muzykologii UWr, która zajmuje się krytyką muzyczną oraz edukacją kulturalną. Doktorantka w Instytucie Filologii Polskiej UWr. W ramach specjalności teatrologicznej, prowadzi zajęcia dotyczące różnych form teatru muzycznego. Jej artykuły ukazywały się w „Ruchu Muzycznym”, „Odrze”, „Res Facta Nova” i czasopismach naukowych. W latach 2018-20 realizowała reportaże i audycje „Pełna kultura” w Akademickim Radio LUZ.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Lia Rotbaumówna – opowieści z pamięci
Przedsięwzięcie będzie polegało na stworzeniu wielogłosowej opowieści w formie czteroodcinkowego reportażu dźwiękowego oraz jego wersji tekstowej na temat życia
i działalności Lii Rotbaumówny – tancerki, choreografki, pedagoga i reżyserki operowej niezwykle zasłużonej dla rozwoju kultury muzycznej Wrocławia, a obecnie niemal zupełnie zapomnianej. Reportaż dźwiękowy składać się będzie z wywiadów przeprowadzonych ze współpracownikami i przyjaciółmi Rotbaumówny, członkami Gminy Żydowskiej, do której należała, jak i byłymi studentami Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (wówczas Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej), w której wykładała oraz z fragmentów jej osobistych wspomnień, listów, artykułów, archiwalnych wypowiedzi radiowych. Audycje zostaną wyemitowane w jednej lub dwóch wrocławskich stacjach radiowych, a wersja tekstowa zostanie opublikowana w czasopismach i na portalach internetowych o zasięgu wrocławskim i ogólnopolskim.
- Michał Ziółkowski – muzyka
Absolwent studiów kompozycji na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego
we Wrocławiu w klasie prof. Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Obecnie również wykładowca na AM we Wrocławiu. Jest laureatem nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. Grand Prix i I nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego ARBORETUM, I nagrody Busan Choral Festival and Competition w Korei Południowej, II nagrody ex-aequo na III Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego w Sopocie, I i III nagrody w X i XI Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra. Jest również kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Kompozycja cyklu utworów muzycznych na organy i skrzypce opartych na melodiach tradycyjnych Dolnego Śląska.
Ideą projektu jest popularyzacja nieznanej szerzej dolnośląskiej muzyki ludowej
z powojennych zbiorów muzykologa Józefa Majchrzaka, poprzez jej twórcze przetwarzanie, w oparciu o harmonię XXI wieku. Nietypowy zestaw instrumentów, na jakie zostaną napisane muzyczne dialogi, to skrzypce i organy. Projekt zakłada również współpracę z młodymi wykonawcami, którzy będą mogli wzbogacić swój repertuar o tak oryginalne utwory. W ramach projektu powstanie spójny cykl muzyczny, który w zamierzeniu kompozytora, przyczyni się do promocji Dolnego Śląska nie tylko
w Polsce, ale i zagranicą.
- Gabriel Leonard Kamiński – literatura
Poeta, wydawca, księgarz. Pierwszy kierownik księgarni wydawnictwa Dolnośląskiego „Centralna” przy ul. Świdnickiej. Debiutował w 1973 w „Konfrontacjach”. Publikował w: „Integracjach”, „Nurcie”, „Sigmie, „Odrze”, „Morzu i Ziemi”, „Słowie Polskim, „Wiadomościach”, „Gazecie Wrocławskiej”, „Gazecie Codziennej”, suplemencie „Konfrontacje Literackie”, „Pomostach”. Autor piętnastu książek poetyckich i jednego zbioru opowiadań. Od 2000 roku pracuje w Portalu Internetowym – Sfera Intermedia we Wrocławiu, jako dziennikarz i recenzent.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Wrocławska Abrakadabra
Praca polegać będzie na dokończeniu zbioru opowiadań pt. „Wrocławska Abrakadabra”, których akcja rozgrywa się na Grabiszynku. Będzie to zbiór ukazujący czasy przed „Panem Swenem…”, który to tom ukazał się w 2013 roku.
- Stanisław Karolewski – literatura
Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2007 roku prowadzi antykwariat Szarlatan przy ul. Szczytnickiej we Wrocławiu. Jest autorem książek:
„W piaskownicy światów. Epos wrocławski”, „Głodny Anioł. Jak wyleczyłem się z raka”, „Bilet na Arkę” i „Szarlatańskich wersetów”. Publikuje w „Pomostach” i „Formacie Literackim”.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Sekrety antykwariusza
Praca polegać będzie na prowadzeniu dziennika dokumentującego spotkania twórców
i odbiorców literatury w Antykwariacie Szarlatan. Ukazana zostanie codzienna praca antykwariatu – opisani zostaną ludzie, którzy odwiedzają to miejsce oraz dzieła, które się tam znajdują.
- Krzysztof Rudowski – literatura
Pisarz, poeta, dramaturg oraz muzyk jazzowy. Zadebiutował w 2000 roku książką „Stopy Pana Boga – metafizyczny przewodnik po Tatrach”. Jest autorem kilku powieści, m. in. „Rękopisu zapodzianego w Saragossie”, będącej współczesną kontynuacją „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Jana Potockiego, jak również książek: „Trzydziestolecie”
czy „Konstelacje”. Jest autorem pierwszego w historii literatury dramatu internetowego „Cz@t”, którego realizacja radiowa uzyskała wyróżnienie na festiwalu twórczości radiowej i telewizyjnej Dwa Teatry w Sopocie.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: powieść Zmartwychwstanie
Akcja powieści rozgrywać się będzie w przeciągu zaledwie kilku dni – podczas trwania festiwalu muzyki barokowej Misterchia Paschalia – jednakże tłem utworu będzie rzeczywistość ostatnich pięćdziesięciu lat i zmiany, jakie dokonały się w Europie
ze szczególnym uwzględnieniem Wrocławia, z którym związani są główni bohaterowie.
- Marzena Bobrzecka – sztuki wizualne
Absolwentka ASP we Wrocławiu (Sztuka i Wzornictwo Ceramiki), oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (Kulturoznawstwo). Od 2018 roku realizuje program studiów doktoranckich na Międzywydziałowych Studiach Doktoranckich na wrocławskiej ASP.
W praktyce artystycznej działa głównie w obszarze grafiki komputerowej, ceramiki
i rzeźby oraz wzornictwa przemysłowego dla branży włókienniczej.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Remisja. Oczekiwanie.
Projekt zakłada wykonanie serii autorskich, autobiograficznych grafik z wykorzystaniem fragmentów obrazów i zdjęć zmienionego chorobowo ciała. Projekt ten porusza problematykę dermatologicznych chorób autoimmunologicznych z silnym mechanizmem autoagresji. Powstałe projekty artystka zadedykuje wszystkim Wrocławianom dotkniętym skutkami społecznymi i psychologicznymi przewlekłej choroby.
- Jagoda Dobecka – sztuki wizualne
Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Malarstwa i Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu (pracownia malarstwa prof. Krzysztofa Skarbka
i pracownia multimediów prof. Pawła Jarodzkiego). Jest współzałożycielką i członkinią grupy Wykwitex. Stypendystka Prezydenta Wrocławia (stypendia dla młodzieży). Prace artystki zostały nominowane do 13. Konkursu Gepperta.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Świecie! Wąż wieczności łuskami w okrąg ciebie gniecie”.
Tytuł projektu to cytat zaczerpnięty z ,,Kordiana” Juliusza Słowackiego. W trakcie realizacji projektu stypendialnego artystka planuje wykonać cykl wielkoformatowych prac (6-10) w technice malarstwa akrylowego na płótnie, oraz ich profesjonalną dokumentację fotograficzną. Publiczną prezentację cyklu planuje w 2021 roku.
- Agata Kalinowska – sztuki wizualne
Absolwentka kulturoznawstwa i dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, dziennikarka i fotografka.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: YAGA
YAGA to tytuł książki fotograficznej, nad którą pracę artystka rozpoczęła w lutym 2020
w ramach mikrorezydencji organizowanej przez OPT (Galerię Miejsce przy Miejscu). Projekt stanowi wizualny esej o kobiecości i kobietach, przedstawionych z kobiecego punktu widzenia. Efektem projektu będzie książka fotograficzna zawierająca ok. 120 zdjęć, teksty kulutroznawczo – etnologiczne w min. 5 egzemplarzach konkursowych
i 2 przeznaczonym dla jednej z wrocławskich instytucji kultury.
- Monika Konieczna – sztuki wizualne
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na wydziale malarstwa. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2012. Tworzy niezależne projekty artystyczne. Jest autorką performensów, obrazów, instalacji w przestrzeni, w której konfrontuje własną wypowiedź ze specyfiką miejsca.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: LOCUS AMONEUS (Miejsce przyjemne)
Artystka chce zająć się pracą nad cyklem wielkoformatowych obrazów olejnych, jak i nad szkicami inspirowanymi konkretnymi zielonymi miejscami Wrocławia, również tymi już nieistniejącymi. Miejsca te staną się punktem wyjścia do kompozycji malarskich oraz
do działania performatywnego. „Przepuszczając” te miejsca poprzez proces malarski chce stworzyć nowe konteksty dla zieleni, rodzaj bram otwierających nowy wymiar formalny
i znaczeniowy. Z powstałego cyklu planowane jest stworzenie zimą wystawy, połączonej z roślinną instalacją, aby o tej porze roku emanacja zieleni wybrzmiała jeszcze mocniej. Wystawa będzie miała miejsce w przeszklonym lokalu przy ulicy Poniatowskiego
(na terenie dawnego szpitala).
- Kasper Lecnim – sztuki wizualne
Absolwent Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów oraz Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Artysta wizualny. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe w takich miejscach jak: Muzeum Współczesne Wrocław, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, BWA Warszawa, Gdańska Galeria Miejska, Galeria Widna w Krakowie, 8. Triennale Młodych w Orońsku, czy Mysteskyi Arsenal w Kijowie.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Nowa Normalność. Stare Nawyki.
Projekt zakłada wykonanie serii mobilnych, samo-poruszających się obiektów artystycznych, posiadających sztuczną inteligencję. Formalnie obiekty będą ożywionymi
i samo-stanowiącymi przedmiotami użytku codziennego. Będą to przede wszystkim szczotki, miotły oraz zmiotki, czyli przedmioty, które wykorzystywane są przy pracy osób zajmujących się sprzątaniem i utrzymaniem porządku oraz w kontekście klasowości społeczeństwa – kojarzone z uboższą klasą robotniczą. Obiekty będą poruszać się
w zaprogramowanym układzie choreograficznym oraz będą generować podkład muzyczny. Projekt zakłada wykorzystanie kompetencji z pogranicza sztuk wizualnych, elektroniki oraz informatyki do badania różnic klasowych, nierówności społecznych,
a w szczególności metod przeciwdziałania im.
Przedsięwzięcie zakończy się publiczną prezentacją projektu na wystawie „Nagi nerw”
w galerii BWA Wrocław.
- Zbigniew Makarewicz – sztuki wizualne
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki. W 1999 r. uzyskał II stopień kwalifikacyjny w zakresie sztuki (habilitacja),
a w 2009 r. tytuł profesora zwyczajnego.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „LOGOS-KOSMMOS-ANTROPOS. Pole medytacyjne – Mikołajowi Kopernikowi w hołdzie”.
Stworzenie kompozycji przestrzennej w kwadracie o bokach 300 cm z ułożonymi
po przekątnej trzema „stacjami” z kamiennych brył o wym. 60/60/60 cm z inskrypcjami w języku i piśmie greckim (LOGOS, KOSMOS, ANTROPOS) oraz dwoma łącznikami pomiędzy „stacjami” o wym. 60/60/30 cm. Wykonanie według projektu w skali 1:1 poszczególnych elementów w warsztacie kamieniarskim i wykucie inskrypcji. Podstawowym elementem jest sześcian o wym. 30/30/30 cm w ilości 32 sztuk (28 sztuk białego polerowanego marmuru i 4 z czarnego polerowanego marmuru).
- Iwona Ogrodzka – sztuki wizualne
Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, obecnie w trakcie studiów doktoranckich na wrocławskiej ASP. Zajmuje się malarstwem, sztuką wideo i instalacją.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Zielonożółta chmura dryfuje w naszą stronę
Tytuł projektu jest parafrazą wspomnień kanadyjskich żołnierzy uczestniczących w bitwie pod Ypres w 1915 r. i powstał z inspiracji postacią Clary Immerwahr. Ta urodzona
we Wrocławiu chemiczka, która jako pierwsza kobieta otrzymała stopień doktora
na Uniwersytecie Wrocławskim, była zdecydowanie przeciwna pracy swojego męża, noblisty Fritza Habera. W 1915 roku, po tym jak dowiedziała się, że wyprodukowany przez Habera gaz zabił pod Ypres pięć tysięcy żołnierzy, popełniła samobójstwo.
W ramach stypendium powstanie książka artystyczna, na którą składać się będą wykonane przez artystkę fotografie, ilustracje i teksty, oraz wideo (około 10-15 min) – artystyczna realizacja filmowa, której tematem będzie sylwetka Clary Immerwahr.
- Beata Stankiewicz-Szczerbik – sztuki wizualne
Absolwentka Wydziału Szkła i Ceramiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem prof. Z. Horbowego. W swoich pracach zajmuje się: tworzeniem unikatów
ze szkła: rzeźb, reliefów, witraży, kafli, projektuje i realizuje szkło w architekturze, czego przykładem są witraże w gotyckim kościele p.w. Św. Macieja we Wrocławiu. Jej prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów państwowych. Jest uczestniczką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. The Venice Glass Week 2019. Venice, Murano. Italy 2019.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Misericordia (miłosierdzie) – krótki, wąski sztylet służący do dobijania rannego lub konającego przeciwnika (stąd nazwa), o mocnym sztychu oraz długiej klindze przystosowanej do pchnięcia przeciwnika (coup de grâce).
Przygotowanie trzech elementów wystawy której motywem przewodnim jest rozmyślanie nad przeciwnościami, bólem, strachem i przemijaniem, tak znamiennymi dla ludzkiej egzystencji. W ramach projektu autorka zakłada realizację rzeźby i dwóch witraży.
1) rzeźba: zrealizowana ze szkła i drewna przedstawi popiersie pięknej kobiety podczas chemioterapii; pozbawiona włosów, a jednocześnie silna i piękna nosi w sobie wyrok odroczony.
2) witraż: postać dziecka, usiana kropkami ospy wietrznej, smutny ,chory mały chłopiec, którego życie jest ciągłą walką, ze względu na jeszcze większe problemy, które ma.
3) witraż: kąpiel w mlecznej wodzie. Postać wyłania się i znika, woda jest mleczna-nie przejrzysta, całość w ustawieniu pionowym zakłóca percepcję grawitacyjną tworząc żywy obraz-ikonę, świętego lub szarlatana.
Wystawa zrealizowanych dzieł zostanie zaprezentowana w Galerii M Odwach.
- Urszula Śliz – sztuki wizualne
Artystka sztuk wizualnych, fotografka, freelancer. Od 25 lat czynna artystka. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2018r. uzyskała tytuł doktora sztuk plastycznych.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Realizacja autorskiego cyklu dzieł dwuwymiarowych, przyjętych do wystawienia w Galerii Entropia we Wrocławiu oraz Galerii FF w Łodzi
Projekt stypendium obejmuje wykorzystanie własnego archiwum fotograficznego
do realizacji nowej koncepcji artystycznej. Rezultatem projektu będzie wykonany przez okres sześciu miesięcy zestaw 3 nowych prac artystycznych, dwuwymiarowych
z elementami reliefu, gdzie punktem startowym jest fotografia. Każda z 3 prac pochodząca z cyklu, wykonana zostanie w formie obrazu, z przypisaną swoją serią odrębnych druków fotograficznych na papierze.
- Krystian Truth Czaplicki – sztuki wizualne
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Laureat Nagrody Gazety Wyborczej WARTO w 2013 r. w kategorii sztuki wizualne. Jego prace
znajdują się w kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Współczesnego Wrocław, CSW Łaźnia w Gdańsku, Dr. Werner Jerke Collection, Museum Jerke, Reclinghausen.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Threesome
Projekt zakłada realizację trzech eksperymentalnych, trzymetrowych rzeźb, dla których punktem odniesienia będą wcześniejsze poszukiwania i eksperymenty autora. Artysta wykorzysta m.in. laserowe cięcie stali oraz hydrografikę – nowatorską technologię nakładania wzorów na skomplikowane powierzchnie 3D. Prace będą zacierały granicę między autonomiczną formą, a instalacją sitespecific; między realizmem, a abstrakcją. Niecodzienny charakter prac i mocne estetyczne wrażenia, jakie autor pragnie wywołać
u odbiorcy sprawią, że poprzez wyłączenie automatyzmu myślenia zredefiniuje
on otaczające go przedmioty. Integralną częścią projektu będą obserwacje fundamentalnych właściwości rzeźby jak siła i energia formy, proporcje, właściwości materiałów, struktura, powierzchnia oraz napięcia, jakie powstają przy połączeniu poszczególnych materiałów.
- Antoni Wajda – sztuki wizualne
Artysta wizualny, malarz, rysownik, absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Twórca ilustracji do bajki „Nochal Czarodziej” napisanej przez Agnieszkę Wolny-Hamkało, komiksu „Cukierkowe konie” własnego autorstwa oraz ilustracji do kalendarzy na rok: 2015, 2016, 2017, 2018 i 2020 wydanych przez Fundację Na Rzecz Kultury i Edukacji
im. Tymoteusza Karpowicza.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Koty Inwestycyjne
Wyemitowanie w przestrzeni publicznej serii oryginalnych rękodzieł przedstawiających koty kumulujące kapitał. Wykonanie swojego rodzaju „kantoru wymiany kotów” zostanie zwieńczone wystawą w galerii „Tętno” na Jatkach, a także serią pokazów plenerowych
na wrocławskim rynku.
- Ewa Zwarycz – sztuki wizualne
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na Wydziale Malarstwa i Rzeźby, kierunek Malarstwo. Od 2018 prowadzi autorską Pracownię Artystyczną Punkt Widzenia, gdzie realizuje autorski program nauczania sztuki, prowadząc cykliczne zajęcia
i przygotowując warsztaty dla dzieci i dorosłych.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Broken Mirror”
Istotą projektu jest sfera emocji i psychiki, stanu depresji i zmagania się z nim, utraty sił życiowych i witalności, związane z tym poczucie osamotnienia i wyobcowania oraz sposobów radzenia sobie z nimi, lęk przed brakiem akceptacji społecznej w kreowanym przez media świecie ludzi zdrowych i szczęśliwych.
Sporą część ekspozycji, którą zamierza stworzyć artystka, będą zajmować typowe obiekty/rzeźby materiałowe, w których dobór materiału jest najważniejszą decyzją
i budulcem znaczeń. Budulcem będą własne, z różnych powodów odrzucone obrazy (zbiór nieudanych obrazów z lat 2007-2018). Te produkty uboczne, które towarzyszą czasem procesom artystycznym, zostaną poddane ponownej obróbce, a z destrukcji powstanie inna jakość, o nowym ładunku znaczeniowym. Na wystawę będą składać się ponadto inne obiekty „materiałowe”, towarzyszące im prace wideo, wielkoformatowy obraz olejny i cykl grafik, fotografii.
- Aniela Astrid Gabryel – film
Reżyserka filmowa. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz ukończyła wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie jest doktorantką
w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi, na kierunku reżyseria filmowa. Otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
za wybitne osiągnięcia artystyczne w 2014 roku.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: WORKCENTER
Ukończenie pełnometrażowego filmu dokumentalnego pod tytułem „Workcenter”. Reżyserka wraz z operatorką Zuzanną Kernbach przez trzy ostatnie lata jeździła regularnie do Włoch, do Pontedery, gdzie mieści się Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards, aby filmować codzienne życie grupy a także realizować pierwsze
na świecie rejestracje filmowe ich słynnych spektakli. Stypendium umożliwi zmontowanie nagranego materiału filmowego (około 250 godzin) i tym samym zrealizowanie pełnometrażowego dokumentu.
- Julia Popkiewicz – Kurzawa – film
Reżyser, reżyser obsady i etnolog. Ukończyła Reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji
im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Etnologię
i Antropologię Kulturową na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie pisze rozprawę doktorską z antropologii wizualnej w Studium Doktoranckim Nauk o Kulturze Uniwersytetu Wrocławskiego.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: prace pre-produkcyjne nad pełnometrażowym filmem dokumentalnym pt. „Urzeczony światem szerokim. Śladami Alfreda Jahna„.
Stworzenie opowieści o wybitnym naukowcu – geografie, geomorfologu, polarniku, rektorze Uniwersytetu Wrocławskiego oraz o jego pasjach z perspektywy jego dorosłego wnuka (kardiochirurga Jacka Jakubaszki).
- Marta Sokołowska – teatr
Trzykrotna stypendystka MKiDN. Autorka wielu nagradzanych sztuk m.in: „Holzwege” reż. K. Kalwat; „Ryt” reż. W. Szczawińska, czy „Reykjavik ’74”. Laureatka konkursu Debiuty Prozą organizowanego w ramach Festiwalu Stacja Literatura 24 oraz dwukrotna finalistka konkursu poświęconego polskiej dramaturgii współczesnej Metafory Rzeczywistości.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Fadecja Poggia
Przedsięwzięcie poświęcone będzie pierwszej wydrukowanej po polsku książce. Dokonał tego w 1475 roku Kasper Elyan, kanonik kapituły katedralnej we Wrocławiu, założyciel pierwszej drukarni. Tak jak ponad pół wieku temu odchodzono od ręcznie zapisanych książek na rzecz drukowanych, dzisiaj jesteśmy świadkami odchodzenia od książek wydawanych drukiem na rzecz książek elektronicznych, udostępnianych internetowo.
W postępowym geście Kaspera Elyana autorka dostrzega przykład postępu nauki
i kultury, z którym dzisiaj również się mierzymy. Dramat będzie zatem próbą rekonstrukcji świata sprzed 500 lat, w przeddzień rewolucji społecznej, która odbyła
się we Wrocławiu, jakiego nie znamy. Rezultatem realizacji projektu będzie sztuka,
na podstawie której powstanie słuchowisko.
- Jacek Timingeriu – teatr
Absolwent PWST w Krakowie filia we Wrocławiu, na kierunku reżyseria oraz Akademii Praktyk Teatralnych GARDZIENICE, absolwent Etnologii i Antropologii Kulturowej
na Uniwersytecie Wrocławskim. Członek Kapeli Timingeriu, która w 2019 roku otrzymała nagrodę Gazety Wyborczej WARTO w kategorii muzyka.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „TO CYRK”
Przeprowadzenie pracy badawczej wraz z próbami eksperymentalnymi, reżyseria performatywnego pokazu oraz przygotowanie partytury przyszłego spektaklu.
Celem projektu jest opracowanie autorskiej metody pracy teatralnej w odniesieniu
do dorobku Tadeusza Kantora, artysty wyraźnie w swojej twórczości odnoszącego się
do cyrku jako motywu przenikającego całą jego twórczość teatralną.
Docelowo środki ze stypendiów mają zostać wykorzystane na przedsięwzięcia związane z Wrocławiem…
Mamy dobrą informację dla wszystkich tych którzy zajmują się właśnie sztuką, gdyż przed nami IV edycja…
Informuje Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego UM.