Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Rusza gra o „Cybertron”

Facebook

Hakerzy chcą sparaliżować dostawy wody do miasta. Katastrofa jest blisko, a zapobiec jej mogą tylko młodzi informatycy. Tak zaczyna się fabuła gry „Cybetron”, w której – […]

Hakerzy chcą sparaliżować dostawy wody do miasta. Katastrofa jest blisko, a zapobiec jej mogą tylko młodzi informatycy. Tak zaczyna się fabuła gry „Cybetron”, w której – dzięki współpracy Politechniki Wrocławskiej i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego – udział wezmą uczniowie z Polski i Czech.

„Cybertron” to zespołowa gra sprawdzająca umiejętności informatyczne i zdolności kreatywnego rozwiązywania problemów z zakresu cyberbezpieczeństwa i infrastruktury krytycznej. Jej celem jest budowanie świadomości zagrożeń, jakie mogą czyhać w sieci, nauka radzenia sobie z nimi i ewentualne ich likwidowanie bez szkody dla użytkownika. Fabuła gry zakłada atak hakerów na przedsiębiorstwo wodociągów miejskich. Chcą oni sparaliżować dostawę wody do wielkiej aglomeracji miejskiej. Zadaniem uczniów będzie ich powstrzymanie. Rywalizacja została podzielona na dwie części. Najpierw uczestnicy wezmą udział w grze terenowej, w trakcie której będą musieli odnaleźć ukryte na terenie kampusu PWr hasła i instrukcje. Wskazówki przydadzą im się w kolejnym etapie, czyli części informatycznej związanej z cyberbezpieczeństwem. Etap informatyczny złożony będzie z kilku zadań typu CTF (Capture the flag) z zakresu m.in. sieciowości, kryptografii czy bezpieczeństwa stron sieciowych. Celem graczy będzie pokonywanie cyfrowych przeszkód i znalezienie określonego ciągu znaków. Co ważne, licealiści będą się przy tym uczyć, jak unikać cyberataków i jak się przed nimi zabezpieczać, a nie jak stwarzać zagrożenie.

W wydarzeniu mogą wziąć udział dwuosobowe zespoły uczniów szkół średnich z całego Dolnego Śląska. Zgłoszenia przyjmowane są do 23 września na stronie www.cybertron.edu.pl.

1 i 2 października zaplanowano eliminacje w formie online, a pięć najlepszych zespołów z regionu weźmie udział w finale, który odbędzie się 22-23 października na Politechnice Wrocławskiej. Do Wrocławia przyjedzie również dziesięciu najlepszych uczniów z Kraju Kralovohradeckiego, którzy przeszli czeskie eliminacje.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023