Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Rusza nabór wniosków do programu „Ciepłe Mieszkanie”

Facebook

Od jutra rusza nabór wniosków do rządowego programu Ciepłe Mieszkanie. W ramach programu adresowanego do właścicieli lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych można uzyskać dofinansowania do instalacji nowego ogrzewania niskoemisyjnego oraz wymiany okien i drzwi.

fot. Ben_Kerckx /pixabay.com

Miasto Wrocław w grudniu ubiegłego roku podpisało z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu umowę na kompleksową obsługę programu Ciepłe Mieszkanie.

Dotacja będzie wypłacana ze środków przekazanych gminie przez WFOŚiGW, po zakończeniu inwestycji i zaakceptowaniu przez WFOŚiGW rozliczenia złożonego przez beneficjenta. Co ważne – można połączyć program Ciepłe Mieszkanie z gminnym programem dotacyjnym KAWKA Plus, dzięki czemu wysokość dofinansowania może być wyższa

– powiedziała dyrektorka Wydziału Środowiska i Rolnictwa wrocławskiego magistratu Małgorzata Demianowicz.

Jak wskazano, wysokość dopłat do likwidacji starego pieca i instalacji nowego ogrzewania niskoemisyjnego oraz wymiany okien i drzwi uzależniona jest od trzech kryteriów dochodowych. Mieszkańcy miasta mogą składać wnioski o dofinansowanie od 1 marca; następnie gmina wysyła je do WFOŚiGW we Wrocławiu, gdzie są zatwierdzane.

We wtorek wrocławski magistrat przypomniał, że na wniosek Gminy Wrocław, Unia Metropolii Polskich zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie zmian w programie Ciepłe Mieszkanie. Apel wsparł Dolnośląski Alarm Smogowy.

Cieszymy się, że program Ciepłe Mieszkanie umożliwia finansowe wsparcie w wymianie pieca właścicielom  mieszkań w budynkach wielorodzinnych, ale ten program wyklucza samorządy – jako właścicieli lokali, wyklucza najemców lokali komunalnych i osoby najmniej zarabiające. Dlatego wspólnie z Unią Metropolii Polskich Dolnośląskim Alarmem Smogowym postulujemy o zmiany. Wrocław jest właścicielem blisko 30 tys. komunalnych mieszkań

– powiedziała dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju wrocławskiego magistratu Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

We Wrocławiu od 2019 r. prowadzony jest miejski program Zmień Piec, którego celem jest likwidacja starych pieców na paliwa stałe. Program oferuje dofinansowanie do wymiany pieca dla mieszkańców i przyłączanie komunalnych kamienic do sieci ciepłowniczej.

Od 2019 r. dzięki akcji Zmień Piec zlikwidowano we Wrocławiu ponad 9 tys. „kopciuchów” za ponad 200 mln zł. W 2022 r. ogrzewanie wymieniono w ponad tysiącu wrocławskich mieszkaniach, w blisko 100 budynkach. W ubiegłym roku Wrocław wypłacił też mieszkańcom ponad 30 mln zł na samodzielną wymianę pieców, dzięki czemu wrocławianie zlikwidowali blisko 3 tys. kopciuchów

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 czerwca 2023