Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Rusza Program Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w województwie dolnośląskim

Facebook

W województwie dolnośląskim rozpoczyna się realizacja Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym. Działania w ramach Programu odbywać się będą w latach 2022-2025. Realizatorem Programu jest Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Jaki jest cel tego programu?

Głównym celem Programu jest zapobieganie samobójstwom poprzez między innymi:

  • zwiększenie dostępu do pomocy dla osób w kryzysie samobójczym
  • rozwój kompetencji osób udzielających pomocy
  • poprawę monitorowania prób i zgonów samobójczych
  • prowadzenie badań naukowych i polityki informacyjnej na temat zachowań samobójczych

Realizowany przez nas Program ma zasięg ogólnopolski, lecz naszymi działaniami pragniemy objąć szerzej Miasto Wrocław i województwo dolnośląskie oraz Miasto Olsztyn i województwo warmińsko-mazurskie. Wyłoniliśmy te dwa województwa drogą konsultacji eksperckich. Na ich terenie będziemy realizować działania szkoleniowe dla istotnych z perspektywy celów Programu grup zawodowych, jak na przykład: pracowników opieki zdrowotnej, edukacji czy służb mundurowych

– Marta Pawłowska, Instytut Psychiatrii i Neurologii.

/informacja prasowa

W ramach projektu zrealizowane zostaną warsztaty poprzedzone ankietami potrzeb szkoleniowych, spotkania konferencyjne, spotkania panelowe i eksperckie. Szkolenia skierowane do środowiska pracowników opieki zdrowotnej już się zaczęły, jedne z nich „Profilaktyka zachowań samobójczych w praktyce pracowników ochrony zdrowia” odbywają się w jednej z jednostek Samorządu Województwa Dolnośląskiego – Centrum Medycznym Dobrzyńska.

Nasze działania chcielibyśmy zrealizować w partnerstwie z władzami samorządowymi. Jedynie przy ich zaangażowaniu, poparciu i współpracy, zadania, które sobie postawiliśmy, mogą zostać skutecznie zrealizowane. Dlatego o takie poparcie i zaangażowanie zwróciliśmy się do władz województwa dolnośląskiego. Spotkaliśmy się z pozytywną odpowiedzią

– mówi dr Anna Baran Instytut Psychiatrii i Naurologii.

Chętnie włączamy się w działania mające na celu zapobieganie zachowaniom samobójczym, ponieważ to narastający problem zdrowia publicznego. Nasze zaangażowanie będzie miało wymiar organizacyjny, wspierający działania Instytutu Psychiatrii i Naurologii. Służymy naszą bazą infrastrukturalną, dotarciem do lokalnych władz samorządowych oraz grup zawodowych, do których są skierowane działania.

–  dodaje Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

/informacja prasowa

Dolny Śląsk jest piątym województwem w Polsce o największej liczbie samobójstw. W 2020 roku były to 356, w 2021 roku 234 a w 2022 roku – 300.

Jak to wygląda na tle innych województw?

Liczba samobójstw w 2020 roku:

województwo mazowieckie – 665,

małopolskie – 388, lubelskie – 361,

wielkopolskie -358,

dolnośląskie – 356.

Jeżeli chodzi o wskaźnik samobójstw, to w 2020 roku w województwie dolnośląskim był on nieco poniżej średniej krajowej, najwyższy wskaźnik odnotowano w województwie świętokrzyskim, najniższy zaś w województwie śląskim.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj