Radio Gra Wrocław

Ruszył nabór do Straży Granicznej. Co warto wiedzieć?

Trwa nabór do służby w placówkach Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Aby wstąpić w szeregi straży, wystarczy mieć polskie obywatelstwo, minimum średnie wykształcenie i nie być karanym sądownie.

/materiały prasowe

Gdzie można złożyć dokumenty?

Wszyscy chętni mogą składać dokumenty w placówce NoOSG najbliższej miejscu zamieszkania, tj. w Gorzowie Wielkopolskim, Świecku, Tuplicach, Zielonej Górze – Babimoście, Kłodzku, Legnicy, Jeleniej Górze, Zgorzelcu, Wrocławiu-Strachowicach, Kaliszu i w Poznaniu-Ławicy oraz w Komendzie Oddziału w Krośnie Odrzańskim.

/materiały prasowe

Jak przebiega proces rekrutacyjny?

Postępowanie kwalifikacyjne, które przechodzi kandydat podzielone jest na dwa etapy. Podczas pierwszego etapu komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim wstępną rozmowę. Następnie kandydat przechodzi badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne.

Podczas drugiego etapu odbywającego się w siedzibie NoOSG w Krośnie Odrzańskim, kandydaci rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego. Kandydaci zdają także egzamin ze sprawności fizycznej. Po ich pozytywnym zaliczeniu, adepci przechodzą badania lekarskie, a na ich podstawie komisja lekarska ustala ich zdolność do służby.

/materiały prasowe

Szkolenie przygotuje Cię do pełnienia służby

Po zakończonym procesie rekrutacyjnym, kandydatów czeka kilkumiesięczne szkolenie w jednym z trzech ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Na miejscu zapewnione jest wyżywienie, umundurowanie i zakwaterowanie.

Zarobki

Po ukończonym kursie i zdanym egzaminie zarobki nowego funkcjonariusza, uwzględniając planowaną podwyżkę uposażeń funkcjonariuszy od marca br., mogą wynosić ponad 5 000 złotych (na rękę) dla osób przed ukończonym 26 rokiem życia i około 4 800 złotych (na rękę) dla osób po 26 roku życia. Dodatkowo od 1 marca 2023 r. – funkcjonariuszom pełniącym służbie w bezpośredniej ochronie granicy państwowej przysługuje dodatek graniczny w wysokości 450 złotych.

/materiały prasowe

Funkcjonariusz SG może liczyć również na dodatek na remont mieszkania lub brak mieszkania. A także pomoc finansową na kupno domu czy mieszkania, oraz zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby. Każdemu funkcjonariuszowi SG przysługuje ponadto równoważnik za umundurowanie tzw. mundurówka, 13-ta pensja oraz dofinansowanie do wypoczynku.

/materiały prasowe

Więcej informacji na temat rekrutacji i nie tylko znajdziecie tutaj.